ידיעה כתובה |

: יום העיוור בכנסת

חברה נכתב על ידי

בשבוע שעבר צוין יום העיוור בכנסת, במסגרתו הוגשה הצעת חוק: עיוורים יזכו לגמלת ניידות מלאה.

כיום אוכלוסיית העיוורים בישראל אינה זכאית לגמלת הניידות כלל, אותה מקבלים בעלי מוגבלויות אחרות. במקום הגמלה הם מקבלים דמי ליווי בסך 700 שקלים. ביום העיוור שצוין בשבוע שעבר בכנסת, יזם חבר הכנסת דב חנין הצעת חוק שקובעת כי עיוורים יזכו לגמלת ניידות מלאה. חברות כנסת נוספות הצטרפו כיוזמות – טלי פלוסקוב (כולנו), נורית קורן (הליכוד), ואורלי לוי אבקסיס.

הצעת החוק מעגנת זכויות והטבות נוספות לציבור העיוורים, דוגמת מתן תדפיס בנק בכתב ברייל ללא עלות, עדיפות בקבלה לבתי אבות של המדינה, וכן הנחות להם ולמלוויהם בכניסה לאתרי בילוי, פנאי ותרבות, כמו גנים לאומיים ומוזיאונים. יוזמי החוק מאמינים כי הטבות וזכויות אלה יקלו על ציבור העיוורים במציאת תעסוקה, בהשתלבות בקהילה ובניידות בחיי היום-יום.

ח"כ דב חנין, יוזם הצעת החוק: "דמי ליווי הם הכלי שבו החברה מאפשרת לעיוורים מינימום של נגישות. בעבר היתה לי הזכות לחוקק חוק שיגן עליהם מפני עיקולים. עכשיו הגיע הזמן להעלות אותם בצורה משמעותית. אסור להשלים עם אפליה לרעה של עיוורים לעומת בעלי מוגבלויות ניידות אחרים. חייבים להשוות את דמי הליווי לרמת קצבת הניידות. זה מהלך משלים למהלך החיוני והצודק של השוואת קצבת הנכות לגובה שכר המינימום".
נתי ביאליסטוק, מנכ"ל המרכז לעיוור: ״אני מברך על היוזמה לעגן את זכויות העיוורים בחקיקה, דבר שיבטיח את הזכויות שלהם ומימושן לאורך זמן וללא תלות בסדרי עדיפות משתנים חדשות לבקרים״. 

  כתבות ווידאו שחבל לפספס