ידיעה כתובה |

: לאן זורמים המים?

מדינה נכתב על ידי

ארגון הבריאות העולמי ממליץ על צריכת מים ביתית מינימלית של 100 ליטר לנפש. ישראל כפתה על הפלסטינים בגדה המערבית וברצועת עזה שליטה מלאה על מקורות המים וחלוקת מים בלתי שוויונית. הרצאה מאת ההידרולוג קלמנס מסרשמיד (27/6/17) בה ידבר על הפערים בחלוקת המים.

ארגון הבריאות העולמי ממליץ על צריכת מים ביתית מינימלית של 100 ליטר לנפש. בעוד הצריכה הממוצעת לנפש בישראל עומדת על 183 ליטרים ליום, בפלסטין היא 73 בלבד וקיימות אף קהילות, בעיקר בשטחי C, שצריכת המים בהן מסתכמת ב 20-40 ליטרים ליום.

על מצוקת מים בפסאיל בבקעת הירדן:

צמאים לצדק בבקעה (לדף הכתבה ») ( Available in English » )

בשוליו של הכפר הפלסטיני פסאיל, שבבקעת הירדן, גרים בדואים שסובלים ממחסור חמור במים ומהריסות בתים. מדינת ישראל מנסה "לנקות" את שטחי C מפלסטינים, וכמו בכפרים אחרים גם כאן התושבים מגורשים מביתהם בטענה שהם יושבים על אתר ארכיאולוגי. במקביל נמנעת מהתושבים הזכות להתחבר לצינורות המים שחברת מקורות מספקת להתנחלויות, וצינורות שהתושבים פרסו באופן עצמאי נתלשו ע"י המדינה. פעילות ופעילים מישראל ומהעולם הגיעו לפעולת סולידריות בכפר.
הופק ע"י: | עלה ב: 08/08/2016

על פי הסכמי אוסלו, חלוקת המים מאקוויפר ההר צריכים להיות בשיעורים של 80% לישראל ו-20% לרשות הפלסטינית. בפועל היחסים עומדים כיום על 86%/14%. כמויות המים המוקצות לחקלאות ולתעשיה מזעריות, והגדה תלויה באספקת תוצרת מישראל. בעזה אף מתקיים משבר חמור יותר, כיוון שרוב הבארות חרבות, מלוחות ומזוהמות. כ- 95% מהמים הנשאבים אינם ראויים לשתיה.

בברדלה ובאל עוג'ה בבקעת הירדן השדות יבשים עוד מתחילת הקיץ, למרות סמיכותם למעיינות שופעי מים. אז איך זה ששדותיהם יבשו? שכניהם במחולה וגלגל משתמשים במי המעינות. ברדלה ואל עוג'ה הן רק טעימה אחת מפרקטיקת הכיבוש הישראלי. קלמנס מסרשמיד, הידרולוג גרמני המתגורר ברמאללה ומוביל פרויקט מים פלסטיני-גרמני, יסביר בהרצאתו "לאן זורמים המים – ישראל והשטחים הכבושים" על המצב הגיאופולי באזור ועל מצוקת המים בשטחים.

ההרצאה תתקיים ביום שלישי, 27/06/2017, בבית התנועה הקיבוצית. פרטים נוספים בלינק זה.

צפו במיצג שערכה בשנה שעברה קואליציית נשים לשלום, המסביר כי מים הם זכות בסיסית: 

מים הם זכות בסיסית (לדף הכתבה »)

ישראל סוגרת את המים לפלסטינים בגדה ובעזה בחודשים האחרונים יותר ויותר, צפו במיצג שנערך ע"י קואליציית נשים לשלום בשבוע שעבר (10/8/2016) ביפו ובתל אביב שבא להזכיר לנו שמים הם זכות בסיסית.
הופק ע"י: | עלה ב: 14/08/2016

 
 

הוספת תגובה לכתבה

  כתבות ווידאו שחבל לפספס