יום שבת   19-09-2020
עדכון חדשות |

: לאן זורמים המים?

מדינה נכתב על ידי

ארגון הבריאות העולמי ממליץ על צריכת מים ביתית מינימלית של 100 ליטר לנפש. ישראל כפתה על הפלסטינים בגדה המערבית וברצועת עזה שליטה מלאה על מקורות המים וחלוקת מים בלתי שוויונית. הרצאה מאת ההידרולוג קלמנס מסרשמיד (27/6/17) בה ידבר על הפערים בחלוקת המים.

ארגון הבריאות העולמי ממליץ על צריכת מים ביתית מינימלית של 100 ליטר לנפש. בעוד הצריכה הממוצעת לנפש בישראל עומדת על 183 ליטרים ליום, בפלסטין היא 73 בלבד וקיימות אף קהילות, בעיקר בשטחי C, שצריכת המים בהן מסתכמת ב 20-40 ליטרים ליום.

על מצוקת מים בפסאיל בבקעת הירדן:

דרגו - עד כמה הכתבה:
מחדשת
מעניינת
חשובה
עשויה היטב
 
  נמוך       גבוה

על פי הסכמי אוסלו, חלוקת המים מאקוויפר ההר צריכים להיות בשיעורים של 80% לישראל ו-20% לרשות הפלסטינית. בפועל היחסים עומדים כיום על 86%/14%. כמויות המים המוקצות לחקלאות ולתעשיה מזעריות, והגדה תלויה באספקת תוצרת מישראל. בעזה אף מתקיים משבר חמור יותר, כיוון שרוב הבארות חרבות, מלוחות ומזוהמות. כ- 95% מהמים הנשאבים אינם ראויים לשתיה.

בברדלה ובאל עוג'ה בבקעת הירדן השדות יבשים עוד מתחילת הקיץ, למרות סמיכותם למעיינות שופעי מים. אז איך זה ששדותיהם יבשו? שכניהם במחולה וגלגל משתמשים במי המעינות. ברדלה ואל עוג'ה הן רק טעימה אחת מפרקטיקת הכיבוש הישראלי. קלמנס מסרשמיד, הידרולוג גרמני המתגורר ברמאללה ומוביל פרויקט מים פלסטיני-גרמני, יסביר בהרצאתו "לאן זורמים המים – ישראל והשטחים הכבושים" על המצב הגיאופולי באזור ועל מצוקת המים בשטחים.

ההרצאה תתקיים ביום שלישי, 27/06/2017, בבית התנועה הקיבוצית. פרטים נוספים בלינק זה.

צפו במיצג שערכה בשנה שעברה קואליציית נשים לשלום, המסביר כי מים הם זכות בסיסית: 

דרגו - עד כמה הכתבה:
מחדשת
מעניינת
חשובה
עשויה היטב
 
  נמוך       גבוה

 
 

הוספת תגובה לכתבה

  כתבות ווידאו שחבל לפספס