ידיעה כתובה |

: צועדים למען זכויות מבקשי המקלט

חברה נכתב על ידי

באחד במאי מצויין ברחבי העולם יום הפועלים הבינלאומי, יום המסמל סולידריות ומאבק למען תנאי עבודה טובים יותר. השנה, דווקא בתאריך זה, שכרם של מבקשי המקלט יקוצץ ב 20%.

ביום ה', 27/4, בשעה 15:30 תתקיים בתל אביב הצעדה המסורתית ובה בלוק פוליטי מעמדי למען צדק חברתי, שוויון ושלום. במסגרת הצעדה יחברו המוקד לפליטים ולמהגרים לבלוק הפוליטי הכולל את עומדים ביחד, חד"ש ומרצ ויצעדו בדרישה לצדק חברתי, שוויון ושלום. לצעדה מצטרפת מטרה נוספת, הגנה על זכויותיהם של מבקשי המקלט. לפרטי האירוע.

בכל תקופת חייהם בישראל מבקשי המקלט שמועסקים בעבודות המפרכות, המלוכלכות והמסוכנות במשק: בניין, ניקיון, תעשייה, סיעוד ועוד, ירוויחו שכר נמוך משמעותית משכר המינימום וידחקו לעוני ותנאי מחייה קשים. זאת עקב התיקון לחוק למניעת הסתננות, לפיו המעסיקים יצטרכו לנכות משכר מבקשי המקלט 20% שיופקדו בבנק מזרחי-טפחות ובנוסף יצטרכו להפקיד גם 16% נוספים מצדם, (שיחליפו את רכיבי הפנסיה והפיצויים שהיה על המעסיקים להפקיד) ויתווספו למס גולגולת בסך 20% המשולם כבר כיום. את הכסף יוכלו מבקשי המקלט לפדות רק עם צאתם מהארץ, וכך בכל תקופת חייהם בישראל העובדים יקבלו שכר משמעותית נמוך משכר המינימום. הזכויות הסוציאליות הבסיסיות שמגיעות על פי חוק לכל עובד, ישמשו כלי בידי הממשלה לדחוק אנשים לצאת מהמדינה, ואם אלו לא יעשו זאת בזמן – כספים יילקחו מחשבונם כקנס. החוק ידחק בלית ברירה את העובדים והמעסיקים לעבודה "שחורה" ללא תלוש, דבר שיגרור את כל שוק העבודה למטה, ויפגע באופן מיידי בקהילות בקרבן מתגוררים מבקשי המקלט – קהילות מוחלשות הסובלות מחוסר משאבים ותשתיות גם כך.

זהו חוק חסר תקדים בחומרתו, והוא מפלה כנגד העובדים המוחלשים ביותר במשק. ארגוני זכויות האדם עתרו לבית המשפט העליון בדרישה לבטל את החוק והעתירה תלויה ועומדת.

אל תגרשו אותנו למוות (לדף הכתבה »)(Available in English, Spanish)

מאות מבקשי מקלט הכלואים בסהרונים וחולות הפגינו מול בית המשפט העליון והכנסת, בקריאה לבית המשפט העליון לא לאשר את מדיניות הגירוש החדשה של ממשלת ישראל למדינות המוצא או למדינות שלישיות כרואנדה ואוגנדה, בהן לא ניתנת להןם כל הגנה.
הופק ע"י: | עלה ב: 31/01/2017

  כתבות ווידאו שחבל לפספס