ידיעה כתובה |

: פריימריז "פתוחים" האמנם?

חברה נכתב על ידי

בשבועות האחרונים התוודענו לכך שיושבת ראש מרצ זהבה גלאון מנסה לקדם מהלך של פריימריז פתוחים במרצ, אך למה דווקא עכשיו החליטה גלאון להחליף שיטת בחירות?

נתחיל בנתונים היבשים: גלאון עומדת בראשות מרצ משנת 2012, היא הובילה את מרצ להכפלת כוחה ועזרה לה לעבור קשיים לא מעטים בעידן בו להיות שמאלני נהיה ספורט אקסטרים. אחרי שלושה מנדטים שכמעט השאירו את מרצ מחוץ לכנסת, שישה מנדטים הם בהלט הישג מרשים. היא יושבת ראש המפלגה כבר קדנציה שנייה ובסוף 2017 עתידות להתקיים הבחירות הפנימיות במרצ.
אך מה גרם לגלאון לדחוף לשיטת הפריימריז הפתוחה?
השיטה הפתוחה מאפשרת לכל אדם שאינו חבר במפלגה אחרת להרשם כתומך מרצ ולהצביע בבחירות הפנימיות. מה שאומר שכל אדם שרוצה להיבחר חייב להביא אלפי או עשרות אלפי אנשים אל הקלפי, ומי יכול להביא עשרות אלפי אנשים? מי שיש לו כסף ו/או תהילה קודמת.
לגלאון יש את שני הכלים, לרשותה עומדים חברי כנסת, עובדי מפלגה ומנגנון משומן שמטרתו להשאיר אותה בכנסת.
האמת היא שאני אינני מתנגד לשיטת הפריימריז הפתוחים כעיקרון. במפלגה כמו מפלגת העבודה השיטה הזו היא לא רק חיונית היא גם הכרחית, היא יוצרת זיקה למפלגה, גורמת להרבה אנשים לרצות להרתם ולבחור את יושב הראש המועדף עליהם. היא גורמת לקהל מאוד גדול שבעבר לא ראה במפלגה אופציה להרתם למען שינוי ובכלל השיטה יכולה להביא לממשלת שמאל שכן מסה קריטית של מצטרפים תזיז את המאזן לטובתנו.


אך במפלגה כמו מרצ, האם שיטה כזו חיונית? במפלגה בה כל חברי הכנסת התחילו כפעילים, התנדבו, פעלו, והיו בכל מקום – האם באמת יש צורך לשנות את השיטה?
בנוסף, מהתבוננות בדוחות הכספיים של מרצ, כמעט 16% מהכנסותיה של המפלגה הן מההתפקדויות. איך מתכוונת גלאון להשלים חוסר של כ-16% מתקציב של שישה מיליון שקלים?
מפלגות אחרות בהן שיטת הפריימריז דומה יותר לשיטה שגלאון מנסה להנחיל הן קרקע להתמודדות כוכבי ריאלטי ואנשים שיש להם כסף לשלם לפוקדי המונים.
אפילו גלאון לא באמת רוצה בשיטת הפריימריז הפתוחים. היא יודעת שהיא תעלה לה הרבה יותר כסף, הרבה יותר מאמץ ושאין לה בכלל כוח פעילים שנאמן לה. איך אני יודע? אם גלאון באמת הייתה חפצה בשינוי שיטת הבחירות היא הייתה עושה את זה בקדנציה הראשונה שלה או בתחילת הקדנציה השנייה. הסיבה היחידה שבגללה בעיני מנסה גלאון לשנות את שיטת הבחירות היא כדי לדחות את הפריימריז להשאיר את עצמה בתפקיד עד אחרי הבחירות לעוד קדנציה.

  כתבות ווידאו שחבל לפספס