ידיעה כתובה |

: "משנכנס אדר מרבות בשמחה"

חברה נכתב על ידי

למעלה מ-150 נשות הכותל הגיעו הבוקר לתפילת ראש חודש אדר בכותל המערבי. הן נתקלו במחאה של כאלפיים גברים ונשים, כולל אלימות מילולית ופיזית ונסיונות להפריע לתפילתן. ענת הופמן, יו"ר נשות הכותל: "מגוחך שהמשטרה מכריזה על הצלחה מבצעית ועל יכולותיה לרסן את האלימות, בזמן שאף אחד מהמתפרעים והתוקפים לא נעצר".

למעלה מ-150 נשות הכותל הגיעו הבוקר, כדרכן ב-28 השנים האחרונות, לתפילת ראש חודש אדר, שהתקיימה הבוקר בעזרת הנשים בכותל המערבי. מולן נצבו כאלף תלמידות אולפנה וכאלף בחורי ישיבה שבאו למחות נגד נשות הכותל ונגד מתווה הכותל החדש, שאושר בממשלה לפני כשנה, ונועד להסדיר את תפילת נשות הכותל והתנועות הפלורליסטיות ברחבה שתוקם בחלק הדרומי של הכותל. למרות היערכות מוקדמת מצד סדרני הכותל, הכניסה לעזרת הנשים נחסמה בכוח על ידי בנות האולפנה ותלמידי הישיבות, שתקפו ללא רחם, פיזית ומילולית, כל מי שביקשה להיכנס למתחם המגודר שהוצב בעזרת הנשים, אליו הופנו נשות הכותל כדי לחצוץ בינן ובין המפגינות. ההפרעות וההצקות נמשכו לאורך כל התפילה, וכללו יריקות, דחיפות ובעיטות, קריאות גנאי, שריקות בלתי פוסקות במשרוקיות וקללות נגד המתפללות.

לזלי זקס, מנכ"לית נשות הכותל, הביעה תסכול מהמצב: "למרות האלימות הפיזית והמילולית, אף אחד מהמתפרעים לא נעצר כי המשטרה עמדה מן הצד. אם המשטרה היתה עושה את תפקידה, התוקפים היו מעוכבים לחקירה, זהותם היתה מתבררת וניתן היה להגיש נגדם תלונה".

אלימות נגד נשות הכותל. צילום: מירי צחי.

במהלך התפילה קיימו נשות הכותל טקס בת מצווה לנועה ברנר, נערה בת 12, שלמרות הקללות, הצעקות והדחיפות (בעזרת הנשים), התעקשה לקיים את הטקס כמתוכנן. לאחר לימוד של כחודשיים, נועה קראה את הפרשה בהתרגשות מקלף שנכתב מראש על ידי סופרת סת"ם. נועה ממשיכה את המסורת המשפחתית, לאחר שאחותה עלתה לתורה עם נשות הכותל לפני כשנה.

נועה ברנר חוגגת בת מצווה עם נשות הכותל. צילום: מירי צחי.

ענת הופמן, יו"ר נשות הכותל: "אני מאמינה שנועה ברנר, שהגיעה לחגוג איתנו בת מצווה בכותל, היא מנהיגה יהודית צעירה, שמובילה את ישראל להכרה בכך שגם נשים ראויות לשוויון זכויות מלא בכותל. אני משוכנעת שבעוד שנים רבות נכדותיה לא יאמינו שאלפים באו להפגין בכותל נגד בת המצווה שלה, כיוון שבת מצווה תהיה דבר שבשגרה כשנועה תהיה סבתא".

בסיום התפילה הודיעו נשות הכותל כי הן מתכוונות לעתור לבג"צ עוד השבוע נגד רב הכותל, הקרן למורשת הכותל ומשטרת ישראל על רפיסות וחוסר אונים בטיפול באלימות נגד המתפללות ובהפרעות לתפילה.

  כתבות ווידאו שחבל לפספס