ידיעה כתובה |

: תושבי אלזרנוג נגד מעבר בכפייה לרהט

חברה נכתב על ידי

כ- 200 תושבי רהט, הכפר אלזרנוג והנהגת הקהילה הבדואית בנגב, הפגינו הבוקר בדרישה להסיר מסדר יומה של הועדה המחוזית את תוכנית מתחם 11, המיועדת לכפות על תושבי הכפר הבלתי מוכר אלזרנוג מעבר בכפייה לרהט. ראש עירית רהט, טלאל אלקרינאווי: "עברנו רעידת אדמה בנגב. ועדיין החלטות מתקבלות כאן בלי רגישות, באטימות".

ההפגנה התקיימה בשל דיון שקיימה הועדה המחוזית לתכנון ובנייה דרום, ונועד לאשר את תכנית מתחם 11, המיועדת לכפות על אלפי משפחות ותושבי אלזרנוג מעבר בכפייה לרהט. בין השלטים שנשאו המפגינים: "כן להכרה לא לעקירה". "אין כפר לא מוכר". "טרנספר לערביי הנגב לא יעבור". "עקירת ישובים פשע נגד אזרחים". "לא ניתן לרמוס אותנו!". בסיום הדיון נמנעה הועדה מלדווח על החלטתה, ולפעילים נמסר כי היא תשלח בדואר לכל מי שהגישו התנגדויות. בתגובה לכך ציינו המארגנים כי הם חוששים שההחלטה עלולה להוביל להסלמת המאבק.

אלזרנוג: לא רוצים להיות אום אלחיראן 2 (לדף הכתבה »)(Available in Ehglish)

כ- 200 תושבות ותושבי רהט, הכפר אלזרנוג והנהגת הקהילה הבדואית בנגב, הפגינו בדרישה להסיר מסדר יומה של הועדה המחוזית את תוכנית מתחם 11, המיועדת לכפות על תושבי הכפר הבלתי מוכר אלזרנוג מעבר בכפייה לרהט. התושבים חוששים, שבמסגרת מדיניות "ייהוד" הנגב, יוקם יישוב יהודי חדש בשם "עומרית" על חורבות כפרם.
הופק ע"י: | עלה ב: 31/01/2017

kafa1

מההפגנה הבוקר בבאר שבע. צילום: סולטן אבו עובייד.

תכנית מתחם 11 מעוררת ביקורת קשה: תושבי אלזרנוג הגישו, יחד עם עמותת במקום, התנגדות חריפה לתוכנית שמטרתה היא פינוי של קהילה שלמה מכפרה לרהט. לטענתם, הכפר הכולל כיום בית ספר, קופת חולים ומכלול שירותים, הוא לבה של קהילה אורגנית של משפחת אבו קווידר, המונה כ- 3,000 איש, הרוצה להמשיך להתקיים במקומה ולשמור על אורח חיים כפרי-חקלאי. עמותת במקום הכינה מתווה להכרה בכפר במקומו. יודגש כי תוכנית מטרופולין באר שבע ייעדה את מרחב הכפר אלזרנוג לאזור בו ניתן להסדיר יישובים בדואים.

  • צפו בראיון עם תושבת אלזרנוג, המסבירה מדוע יש להכיר בישוב:

תושבות אל זרנוג דורשות הכרה (לדף הכתבה »)

כ- 200 תושבות ותושבי רהט, הכפר אלזרנוג והנהגת הקהילה הבדואית בנגב, הפגינו בדרישה להסיר מסדר יומה של הועדה המחוזית את תוכנית מתחם 11, המיועדת לכפות על תושבי הכפר הבלתי מוכר אלזרנוג מעבר בכפייה לרהט. אחת מתושבות הכפר הסבירה מדועה היא דורשת הכרה בכפר.
הופק ע"י: | עלה ב: 29/01/2017

המועצה האזורית לכפרים הבלתי מוכרים פנתה אף היא לוועדה המחוזית וטענה כי אין מקום לתכנון המבוסס על עקירה. העמותה סבורה כי הניסיון רב השנים מלמד כי כל תכניות העקירה נכשלו והולידו יישובים כושלים מוכי עוני, שאינם מתאימים לאורח החיים הבדואי. קהילת אלזרנוג היא קהילה חזקה ותוססת, המסוגלת לפתח את היישוב ודורשת את זכותה להתפתח באמצעות הכרה במקום.

kafa2

מההפגנה הבוקר בבאר שבע. צילום: סולטן אבו עובייד.

ראש עירית רהט וחברי מועצת העיר רהט, הגישו אף הם התנגדות נחרצת לתוכנית, המבוססת על מצוקת הדיור בעיר. לטענתם, הבטחות הממשלה להקים מתחמי הרחבה ובתוכם אלפי יחידות דיור לתושבים לא מומשו כלל, ועל כן זוגות צעירים נאלצים לחיות בצפיפות בבתי הוריהם. לפיכך, תובעת עיריית רהט לייעד את מתחם 11 למשפחות ולתושבי העיר הסובלים ממצוקת דיור.

ח"כ טלב אבו עראר, שהשתתף בהפגנה אמר: "הממשלה בתקופה חשוכה, ראש הממשלה נחקר על שחיתות ולכן הוא פועל להגברת ההריסות, בפרט בנגב. הוא והשר אורי אריאל מתכוונים לפנות את תושבי אלזרנוג, למרות שזרנוק מתנגדת וגם רהט מתנגדת. אין להם פתרונות ולכן הם יוצרים עוד ועוד בעיות. ראינו מה קרה באום אל חיראן. כולנו מתנגדים לפינוי, להריסת בתים ולכל המדיניות שאתם נוקטים נגדנו. בנינו יעמדו איתנים נגד המדיניות הזו. ואתם תישאו באחריות לכל תוצאה שעלולה לקרות".

חה"כ לשעבר טלב אלסאנע, אמר בהפגנה: "תושבי רהט הם 65 אלף איש. תחום השיפוט של העיר 23 אלף דונם. בעוד 15 שנים תושבי רהט יהיו 130 אלף על שטח של 23 אלף דונם. זה בית סוהר!. יש גבול!. צריך להשאיר את רהט לתושבי רהט ולהכיר בכפר אלזרנוג. יש לנטוש את התפישה של עקירת ערבים כדי ליישב יהודים. הנגב הוא לכל תושביו יהודים וערבים כאחד".

ראש העיר רהט, טלאל אלקרינאווי, אמר בהפגנה: "אני רוצה להגיד לממסד הישראלי שאנחנו רוצים לחיות בכבוד. בדו-קיום. ובדו-קיום אי אפשר לעקור יישובים ממקומם. הגיע הזמן להכיר ביישובים הבדואים ולהפסיק את ההריסות. עברנו לפני שבוע רעידת אדמה בנגב. נהרגו שני אנשים בגלל שמישהו קיבל החלטות קשות ולא מקובלות. כשפינו את ימית לא נפצע אדם אבל כאן בנגב אין רגישות. יש אטימות. מי שחושב שיעביר לרהט 6000 נפש בלי לשאול איש טועה טעות חמורה. רהט לא מסוגלת להתמודד עם קליטה של 6000 איש לא בחינוך, לא בתעסוקה ולא ברווחה".

סעיד אלחרומי, ראש ועדת ההיגוי העליונה של ערביי הנגב, אמר בהפגנה: "כל הנגב מתנגד לעקירת אלזרנוג לרהט. לתושבי אלזרנוג יש זכות לקבל הכרה במקום. זו קהילה מלוכדת של אלפי אנשים נורמטיביים, שומרי חוק. מן הדין לתת להם זכות להקים יישוב במקום. אין סיבה לא להכיר בהם. מן הצדק להתייחס אליהם כמו לשכניהם בכפר אבו תלול שהוכר. ועדת ההיגוי הקהילתית תומכת במאבק התושבים במלוא העוצמה".

ג'בר אבו קוידר, נציג רוב תושבי אלזרנוג, המסרבים לעקירתם מהישוב, אמר בהפגנה: "אין הגיון ואין טעם להעביר אלפי משפחות מהישוב אלזרנוג לרהט. מבקשים ממשפחות שרגילות לאורח חיים קהילתי וחקלאי, עוד מלפני קום המדינה, להפוך ביום אחד את אורח חייהן, מהלך שבוודאות יפגום במרקם החיים החברתי והכלכלי. אנו דורשים להכיר בנו כישוב קבע ולאשר את התוכניות שהצענו להכרה בישוב. בכפר מתגוררות משפחות נורמטיביות, שומרות חוק, שמנהלות אורח חיים קהילתי. לאחרונה התרבו הריסות כדי לאלץ אותנו להתפנות מהמקום בלית ברירה. אנחנו לא ניתן למדיניות כוחנית זאת יד. מתחם 11 ברהט לא מתאים לאורח החיים שלנו ואף אחד לא שאל אותנו ולא התייעץ איתנו לגבי המעבר לרהט. תושבי רהט עצמם גם מתנגדים למעבר".

אברהים חסנאת, מנכ"ל עמותת "קפא", הפועלת למען תושבי רהט והתושבים הבדואים בנגב, אמר בהפגנה: "לא נאפשר בשום פנים ואופן העברה של שום משפחה מאלזרנוג לרהט! אם יאשרו היום את התכנית בוועדה המחוזית, צעירי רהט עלולים להשתלט על מתחם 11, על מנת למנוע את העברת תושבי אלזרנוג אליו, מהלך המיושם בניגוד לעמדתה של העירייה ותוך התעלמות מוחלטת מזכויות תושבי אלזרנוג. על הממשלה לחשב מסלול מחדש: לעצור לאלתר את עקירת תושבי הכפר אלזרנוג מבתיהם ולפעול להכרה בכפר. עקירת בדואים היא דרך בלתי נסבלת, הדוחפת את הנגב לעימות מר שיפגע באזור כולו".

  כתבות ווידאו שחבל לפספס