ידיעה כתובה |

: האגודה לז' האזרח: השרה פוגעת בממסד האמנותי

תרבות נכתב על ידי

"מאז שנכנסה שרת התרבות לתפקידה היא מהלכת אימים על שורה של מוסדות תרבות בשלילת תקציבים. דומה כי השרה איננה מבחינה בין דעותיה הפוליטיות לבין תפקידה המיניסטריאלי." כך כותב עו"ד דן יקיר, היועץ המשפטי של האגודה לזכויות האשרח בישראל. "במקום לטפח יצירה, המאתגרת את דפוסי החשיבה המקובלים ודנה בנימים החשופים של החברה הישראלית ובשאלות הרגישות ביותר, פעולותיה של השרה עלולות להחניק כל ביקורתיות ולעודד קונפורמיות – ואין סכנה גדולה מזו לחופש הביטוי האמנותי." האגודה לזכויות האזרח הגישה עתירה לבג"צ ופנייה ליועץ המשפטי לממשלה בשתי סוגיות: "תיקוני מירי רגב" למבחני תמיכות, ובחינת המחזה "פלסטין שנת אפס".

בתאריך 29.9.16 הוגשה עתירה לבג"צ נגד "תיקוני מירי רגב", תיקון למבחני התמיכות בתיאטרון, בלהקות מחול ובגופים מוסיקליים, שמעניקים תוספת על הופעה בהתנחלויות והפחתת התמיכה למי שנמנע מלהופיע בהתנחלויות. מן הפתיח לעתירה:

  1. מיום כניסתה לתפקידה שרת התרבות עושה כל אשר ביכולתה כדי להתנגח במה שהיא מכנה "הממסד האומנותי" וכדי לפגוע באומנים אשר דעתם אינה כדעתה. שרת התרבות מבזה את האמנים, לועגת להם, משפילה אותם, מבקשת למשטר אותם ולהכפיף אותם למרות השלטון. היא קראה להם קפוצי תחת, היא קראה אליהם: "קאט דה בולשיט" והיא מכריזה פעם אחר פעם שהיא אמנם לא תפגע בחופש הביטוי שלהם, אבל שבידה מצוי "חופש המימון", ובו היא תשתמש לפי שיקול דעתה.
  2. בפגישה שנערכה ביוני 2015 עם נציגי מוסדות תרבות אמרה להם שרת התרבות: "אני קובעת את הקריטריונים, אני יכולה להחליט שהמוסדות לא מקבלים כסף, שכל הכסף עובר רק לפריפריה וליהודה ושומרון. הממשלה לא חייבת לתמוך בתרבות. אני יכולה להחליט לאן הכסף הולך. האמנים לא יכתיבו לי. אם נסכים על העקרונות האלה, תהיה לכם פרטנרית, אחרת אנחנו בבעיה".

בעתירה, אשר נכתבה בסיועו של עו"ד אורי סבח, צויין שהתיקון פוגע פגיעה קשה בחופש הביטוי האמנותי והפוליטי, בזכות לשוויון והוא מהווה התערבות פוליטית פסולה במבחני התמיכה.

בתאריך 9.10.16 פנתה האגודה לזכויות האזרח בישראל למשנה ליועץ המשפטי לממשלה בבקשה למנוע את הבדיקה של המחזה "פלסטין שנת אפס", שעליה הורתה שרת התרבות מירי רגב. המחזה, שעוסק בהריסות בתים ע"י צה"ל בירושלים המזרחית, בגדה וברצועת עזה, אמור לעלות בפסטיבל לתיאטרון אחר, שמתקיים מדי שנה בעכו בסוכות. בעקבות פניית פעיל ימין לשרת התרבות היא הורתה למינהל התרבות לצפות בהצגה במהלך החזרות כדי לבדוק האם אכן יש בה "תכנים מסיתים הפוגעים במדינה או בסמליה". במכתב הדגישו, כי הכנסת ביטלה את הצנזורה על מחזות בשנת 1991, ושלשרת התרבות אין סמכות להתערב בתכנים של יצירות אמנות:

"מאז שנכנסה שרת התרבות לתפקידה היא מהלכת אימים על שורה של מוסדות תרבות בשלילת תקציבים: תיאטרון אל מידאן בחיפה בשל העלאת ההצגה "הזמן המקביל", תיאטרון אלמינא ביפו בשל הכרזת אחד ממייסדיו, השחקן נורמן עיסא, על סירובו לשחק בגדה; פסטיבל הקולנוע בירושלים בשל הקרנת סרט תיעודי על יגאל עמיר, סינמטק תל אביב בשל פסטיבל סרטי נכבה ושיבה, קיצוץ בתמיכה של מוסדות תרבות שנמנעו מלהופיע בהתנחלויות ועוד היד נטויה."

תיאטרון אלמידאן

תיאטרון אלמידאן. היה בעבר תחת איום שלילת תקציבים מאת השרה רגב.

 
 

הוספת תגובה לכתבה

  כתבות ווידאו שחבל לפספס