ידיעה כתובה |

: פסק הדין בעניינו של כאיד

מדינה נכתב על ידי

בית המשפט העליון פרסם את פסק הדין בנושא הבקשה לביקור רופא עצמאי והכבילה של העצור המנהלי בילאל כאיד ואפשר את המשך כבילתו של כאיד. 

העצור המנהלי בילאל כאיד שובת רעב כ-70 ימים ומאושפז בטיפול נמרץ. הוגש ערעור לבית המשפט העליון לאחר שהעתירות של כאיד נדחו על ידי בית המשפט לעניינים מנהליים בבאר שבע.

בפסק הדין שפורסם אמש, 23.08.16, ציינו השופטים במפורש כי הם אינם מאשרים את ההנמקות של בית המשפט לעניינים מנהליים בבאר שבע או את התוצאה אליה הגיע בדחיית עתירותיו של כאיד. עוד כתבו השופטים כי הסוגיות העקרוניות שהועלו בבקשותיו של כאיד, כבילה גורפת של אסירים על ידי שב"ס והקשיים שהוא מערים בנוגע למימוש זכותם לחוות דעת שנייה, ראויות להתייחסות. יחד עם זאת, לדעת השופטים, המסגרת המתאימה לכך היא עתירה נפרדת לבג"ץ.

יום לפני הדיון הוסרה הכבילה מידו של כאיד והוא נותר כבול ברגלו בלבד. יש הטוענים כי זוהי תופעה חוזרת של הקלה בכבילה לפני דיון וכי שב"ס נקטו בדרך זו גם לפני הדיון בבית המשפט המחוזי. בעקבות השינוי בתנאי הכבילה, בית המשפט העליון החזיר את הדיון בעניינו של כאיד למחוזי על מנת שידון בכבילה בנסיבות החדשות. "משמעות עמדה מאכזבת זו היא כי כאיד יישאר כבול עוד ימים רבים, גם כאשר הוא מאושפז במחלקה לטיפול נמרץ כשהוא נמצא בסכנת חיים", אמר עו"ד תמיר בלנק, בא כוחו של כאיד לעניין הכבילה וביקור הרופא.

לאחר הכרעת העליון נמסר מ"רופאים לזכויות אדם": "בית המשפט העליון אמנם קבע כי יש טעם בסוגיות העקרוניות שהועלו אך בחר שלא לדון בהן לגופן ובכך נתן הכשר לפגיעה באסירים חולים, לכבילה שיטתית וממושכת ולהערמת קשיים על הכנסת רופא עצמאי בניגוד לחוק זכויות החולה."

בעניין הבקשה של כאיד לרופא עצמאי, בית המשפט הורה לשב"ס למסור בהקדם לבאי כוחו את החומר הרפואי בעניינו של כאיד על מנת שלאחר בחינת החומר ישקלו האם להגיש בקשה נוספת לביקור רופא. "החלטה זו של בית המשפט העליון חוטאת למהותו של חוק זכויות החולה ומצמצמת את הזכות לקבל חוות דעת שנייה בניגוד למקובל בעולם הרפואה", מוסיף עו"ד בלנק.

  • צפו במחאה נוספת בנוגע למעצר מנהלי:

מחאה קרקסית (לדף הכתבה ») ( Available in English » )

מוחמד אבו סחא, עובד סוציאלי ואמן קרקס פלסטיני מרמאללה, נמצא במעצר מנהלי כבר שבעה חודשים. מייצג שקיימו אמני קרקס ופעילי אמנסטי, דימה את אדישות הציבור לנוכח אדם הכלוא במעצר מנהלי. לקריאה נוספת באתר שיחה מקומית.
הופק ע"י: | עלה ב: 06/07/2016

 
 

הוספת תגובה לכתבה

  כתבות ווידאו שחבל לפספס