ידיעה כתובה |

: מתארגנת שיירת מים למאהל בדואי בבקעת הירדן

מדינה נכתב על ידי

בשבת הקרובה (06/08/16) תצא שיירת מחאה על קיצוץ במכסת המים לכיוון המאהל הבדואי ליד הכפר פסאיל בבקעת הירדן.

בחודשים האחרונים מקצצת מדינת ישראל את אספקת המים לכפרים רבים ברחבי הגדה המערבית. כתוצאה מהקיצוץ נפגעת החקלאות וגידול הצאן באזור. גם התושבים עצמם סובלים ממחסור במים ולעיתים נאלצים להביא מים במכליות ולקנות אותם במחירים מופקעים.

באזור הכפר פסאיל שבבקעת הירדן מתגוררים בני השבטים הבדואים רשיידה ואבו קרינאת. מקור התושבים הוא בנגב ובעין גדי והם התיישבו באזור בקעת הירדן, כאשר הפכו לפליטים בשנת 1948. תושבי המאהל הבדואי, המונים כ- 130 נפשות, נמצאים תחת איום סילוק ממקום מושבם יחד עם אלפי בדואים היושבים באזור מעלה אדומים והבקעה.

  • צפו בכתבת ארכיון על מצוקת המים בישובים פלסטינים: 

א-דיכ מתייבשת (לדף הכתבה ») ( Available in English » )

הגישה של הפלסטינים בגדה המערבית אל מקורות המים הטבעיים מוגבלת על ידי ישראל והם נאלצים להסתמך על הקצאות המים של מקורות. אך בכפרים רבים בגדה כמות המים המוקצת לתושבים היא נמוכה בהרבה מהמינימום שנקבע על ידי ארגון הבריאות העולמי ככמות הנדרשת למחייה. בא-דיכ, כפר קטן סמוך לאריאל, התושבים נמצאים במצוקת מים קבועה.
הופק ע"י: | עלה ב: 17/04/2012

תושבי האזור סובלים לא רק מסכנת גירוש פיזית, אלא גם נדחקים מהאזור בשל הרעת תנאי החיים שלהם וקיצוץ אספקת המים. מדיניות אספקת המים הבעייתית, יחד עם הריסת בתים מסיבית, החרמת כלי רכב וציוד חקלאי, מניעת כניסה לשטחי אש, וצמצום שטחי המרעה, כולם יחד משמשים ככלי להברחת וסילוק התושבים באזור.

בעוד אספקת המים לפלסטינים באזור מצומצמת, נראה שדווקא למתנחלים יש מים בשפע. על פי "קואליציית המים" (קואליציה של ארגונים למען זכויות מים לפלסטינים), פלסטיני צורך לצרכי ביתו ולצאנו שמונה ליטרים של מים לנפש ליממה. לעומתו, מתנחל בבקעה צורך לכל צרכיו, כולל חקלאות,  1,300 ליטרים של מים ביום.

  • צפו: לאחרונה שאלנו את הישראלים מה הם היו עושים בתנאים של הקצבת מים?

הגיעו מים עד נפש (לדף הכתבה ») ( Available in English » )

מתחילת חודש יוני, ישראל מקצצת את אספקת המים לישובים הפלסטיניים בגדה המערבית. בבתים רבים אין מים זורמים. התעשייה, הצמחיה ומשק החי באזור מתמוטטים בשל המצב. יצאנו לבדוק איך מתמודדים ישראלים עם החום, ומה היו עושים בתנאי הקצבת מים.
הופק ע"י: | עלה ב: 30/06/2016

בשבת הקרובה תצא שיירת מים יחד עם פעילים ופעילות מארגוני קואליציית המים למאהל שליד הכפר פסאיל. מלבד הבאת מים לתושבי האזור, הפעילים ישתתפו גם בהקמת גן משחקים ואף יאכלו ארוחה משותפת עם התושבים.

לפרטים והצטרפות.

 
 

הוספת תגובה לכתבה

  כתבות ווידאו שחבל לפספס