ידיעה כתובה |

: מזון מן החי ומשבר האקלים

סביבה נכתב על ידי

בפעם הראשונה תת ועדת האקלים של הכנסת תקיים ישיבה על הקשר בין תעשיית המזון מן החי לבין משבר האקלים.

מחר, יום שני, 01.08.16, תת ועדת האקלים תעסוק בפעם הראשונה בישיבה בתעשיית המזון מן החי כגורם מרכזי למשבר האקלים. גידול בעלי חיים עבור תעשיית המזון מן החי צורך משאבי קרקע ומים אדירים. בנוסף, זיהום אוויר ופליטת גזי חממה נגרמים בעקבות הובלת משלוחי בשר ממקום למקום בעולם.

בעולם מתקיים שיח בנוגע לצמצום מזון מן החי על מנת להפחית את פליטת גזי החממה. בשנה האחרונה החליטה סין להפחית את צריכת הבשר כמעט בחצי. "מגמה ירוקה" מספרים כי בדנמרק מדברים על שלבי מיסוי בשר הבקר ובבריטניה חוקרים מהו תהליך הגידול הפוגעני והמזהם ביותר על מנת להכיל מיסוי גבוה ובכך לעודד הפחתה של זיהום האוויר.

הישיבה שתתקיים בכנסת עשוייה להוות התחלה של הסתכלות חדשה על נושא תעשיית המזון, הסתכלות ביקורתית שתנסה להתמודד עם הדרכים שבהן תעשייה זו פוגעת גם בבני האדם, בנוסף לפגיעה בבעלי החיים. בישיבה ידונו על אפשרויות להפחתת פליטות גזי החממה דרך צמצום תעשיית המזון מן החי הנצרכת בישראל.

"תעשיית הבשר אוכלת לנו את המחר", צילום: מגמה ירוקה.

"תעשיית הבשר אוכלת לנו את המחר", צילום: מגמה ירוקה.

עדי אלייב מ"מגמה ירוקה": "הדיון בכנסת מהווה צעד גדול ומשמעותי בדרך להכרה בבעיה הניצבת בפנינו ברמה הממשלתית והרגולטורית, למציאת פתרון לעצירת משבר האקלים ובהבנת הגורמים לו. אנו נמצאים בשלב בו המחוקק משכיל להכיר בגורמים השונים למשבר האקלים וכעת נותר לחשוף את הקשר שרבים מתאמצים להסתיר בין מה שנמצא על הצלחת שלנו לבין הגורם הראשי למשבר האקלים העולמי. הרשות המחוקקת היא זאת שיכולה לקדם את ישראל משלב ההכרה בבעיה אל שלב הפעולה ומציאת הפתרון דרך ההתייחסות למזון מן החי כגורם ראשי שיש להכניסו אל אמנת האקלים של ישראל."

אחת הדרכים המובנות מאליהן לשינוי היא צמצום תעשיית המזון מן החי. פעילים טבעוניים מתייחסים פעמים רבות לפגיעה בסביבה כנימוק נוסף למעבר לתזונה טבעונית. פתרון נוסף העשוי להפוך לריאלי בהמשך הוא בשר מתורבת, כלומר בשר שנוצר מתרבית של תא שנלקח מחיה. לדוגמא, לפני כשנתיים העמותה הישראלית לחקלאות מודרנית התחילה לחקור את האפשרות ליצור שניצל באופן מסחרי מתרבית של תרנגולת. הפתרון של בשר מתורבת פעמים רבות לא נלקח בחשבון, אפילו לא על ידי חלק מארגוני הסביבה. אף על פי כן, בסופו של דבר הוא יכול להתברר כאופציה מיטבית עבור אנשים רבים שהמחשבה על ויתור על אכילת בשר גורמת להם להרגיש מאויימים.

האם הישיבה בכנסת תוביל לדיון מקיף בנושא הבעיות הסביבתיות של תעשיית המזון מן החי ואפילו לשינוי?

  • למידע נוסף על נושא הבשר המתורבת:

לאכול אותן מבלי להרוג אותן (לדף הכתבה »)

תארו לעצמכם עולם, שבו אנו אוכלים המבורגר מבלי להרוג את הפרה, או מכינים מספר רב של שניצלים מתרנגולת אחת בלבד. בעולם כזה לא יהיה סבל מיותר לבעלי החיים, ונוכל לצמצם נזקים סביבתיים רבים. פיתוחים מדעיים חדשים בעשור האחרון הביאו מדענים ליצירת בשר מתרבית של תא שנלקח מחיה. במילים מדעיות: בשר מתורבת.
הופק ע"י: | עלה ב: 06/07/2016

 
 

הוספת תגובה לכתבה

  כתבות ווידאו שחבל לפספס