ידיעה כתובה |

: לוחם עתיר זכויות לעומת חיילת זוטרה וקצינה

חברה נכתב על ידי

הצבא אחראי במידה רבה על האלימות המינית המתחוללת במסגרתו – זו דעתי וחשוב לי לומר אותה. הניסוח של דובר צה"ל בנוגע לכתב האישום נגד בוכריס הוא דוגמא בולטת לכך.

אם אופק בוכריס יימצא אשם במהלך המשפט, האחריות על מעשיו היא שלו. אבל אסור לשכוח שהמקרה הזה הוא חלק מתופעה רחבה של אלימות מינית כלפי נשים, בחברה בכלל ובצבא בפרט.

תופעות של חיילים שאלימים כלפי נשים מוכרות מההיסטוריה של המלחמות. אני לא מאמינה שהייתה מלחמה שלא גררה אלימות כלפי נשים, כוחנות לא יכולה להישאר בשדה הקרב. במקרים רבים אפילו ניתנה לגיטימציה, רשמית יותר או פחות, לאונס של נשים בעת מלחמה, כי החיילים צריכים למצוא "פורקן" לצרכים שלהם.

הרוע שבאדם יוצא כאשר הוא נמצא במצבים קשים. עם זאת, אני חושבת שלא רק החשיפה לאלימות ולקיחת חלק בה מהווה הסבר (שכאמור, לא פוטר מאחריות) לאלימות מינית, אלא מיסודה של האלימות. צבא הוא גוף מסודר שמטרתו היא להוות כוח לוחם למען מטרה. הכוח והמעמד בו מוגדרים ומוסדרים. יש טובים יותר ויש טובים (או טובות) פחות. רוב הלוחמים הם בדרך כלל גברים והשותפות הפעילה של גברים בתפקידי לחימה מיקמה אותם במעמד גבוה יותר משל נשים, חיילות או אזרחיות.

ההיררכיה לא נקבעת רק על פי מי שלוחם ומי שלא, אלא גם על ידי סמלים חיצוניים: דרגות, סיכות, ארונות, כומתות, צבע המדים ועוד. בניגוד לחברה האזרחית בה נושא המעמדות מיטשטש, בחברה הצבאית נראה כי הוא רשמי ומחודד. בצבא מטפחים את הדירוג של האנשים, בין היתר על ידי הצדעה. קל לדעת מי "חשוב" ולפקודות של מי שחשוב צריך לציית.

חברות דמוקרטיות המבוססות על ערך השוויון תלויות בצבא המבוסס על דירוג של בני אדם. כוח ומעמד נוטים לגרום לאנשים לחשוב שמגיע להם הכול ושכולם וכולן כפופים לרצונותיהם. לא סתם החוק מדבר על ניצול יחסי מרות.

העליונות וההערצה של קצינים ולוחמים גורמת לעיתים לסלחנות כלפיהם בנוגע לעבירות "ארציות", שמתגמדות להן לאור הכישרון והתרומה של החייל הגיבור, בייחוד אם הנפגע/ת היא אישה ואינה נתפשת כמרכזית וחשובה בצבא.

שלוש עבירות אינוס נכללות בכתב האישום שהוגש נגד אופק בוכריס, איש צבא בולט. על פי התקשורת, מדובר צה"ל נמסר: "מדובר בקצין ולוחם עתיר זכויות, והפרקליט הצבאי מסר כי ההחלטה התקבלה בלב כבד. אולם, במסגרת חקירה יסודית, עלו ראיות לכאורה לכך שהקצין ביצע מספר עבירות מין חמורות כלפי חיילת זוטרה בשירות חובה, וכלפי קצינה, בעת שהשתיים שירתו תחת פיקודו כמפקד חטיבת גולני".

הניסוח של דובר צה"ל ממשיך את אותו קו של שימוש בדרגות – מעמדות. השחקנים בסיפור הם קצין ולוחם עתיר זכויות, חיילת זוטרה וקצינה. כמובן שההחלטה להגיש כתב אישום נגד אדם שממוקם גבוה בסולם ומצטייר כגיבור, התקבלה בלב כבד.

האלימות במערכת הצבאית חודרת פנימה, את זה צריך לזכור. על כתב האישום שהגישה הפרקליטות הצבאית כתוב שמו של תא"ל אופק בוכריס, אך אני הייתי מנסחת כתב אישום נגד מערכת צבאית שלמה.

  כתבות ווידאו שחבל לפספס