ידיעה כתובה |

: עשרות השתתפו בדיון ציבורי על פליטות בז"ן

סביבה נכתב על ידי

עשרות תושבי חיפה השתתפו בדיון ציבורי שנערך בשוכנת בת גלים, בהובלת "מגמה ירוקה". במהלך הערב נערך פאנל מקצועי בנושא היתרי הפליטה של בז"ן, בהשתתפות פעילים סביבתיים, ולאחר מכן דיון בהשתתפות כ-50 מתושבי האזור, אשר עד מהרה הפך לסוער למדי.

הרוחות סערו בחדר הישיבות במרכז הקהילתי בת גלים: על רקע ההחלטות הקשות שהתקבלו בסוף שבוע שעבר ובניהן ההחלטה להרחיב את היקף הייצור והאחסון של הדלקים בחיפה, הגיעו ביום ראשון (17/07/16) עשרות להשתתף בדיון ציבורי בנושא.

הדיון החל בסקירת הזיהום והתחלואה במפרץ חיפה ומניית הגורמים האחראים למחדל התחלואתי הקשה בישראל. המשך הסקירה התמקדה במבט אל הצפוי עוד להתרחש, בפרט סביב ההחלטות שהתקבלו השבוע בוועדות התכנון. לאחר מכן קיבלו התושבים רקע ומידע נסף על מפעל בז"ן, תהליך הזיקוק, ומהם היתרי פליטה.

1

צילום: מיכל שוקרון , מגמה ירוקה

היתרי הפליטה של בתי הזיקוק בחיפה אשר הופקדו להערות הציבור על ידי המשרד להגנת הסביבה עומדים לקבוע את רמות הזיהום הצפויות ממתחם בז"ן ואת השלכות התחלואה כפועל יוצא מכך בשבע השנים הקרובות. ניתן לראות כי בתוך סעיפי המסמך, שהוציא המשרד להתייחסות הערות הציבור, נמצאים סעיפים בעיתיים ומטרידים המעדיפים את טובת המפעלים, מרחיבים את רמות הזיהום המותרות לעומת היתרי הפליטה מ2009, וזאת בסופו של יום- על חשבון חיי אדם.

2

צילום: מיכל שוקרון , מגמה ירוקה

במהלך הערב הועברה הרצאה בנושא ע"י פעילי ארגון "מגמה ירוקה", שלאחר מכן נפתחה גם לשאלות ולדיון עם הקהל, וכן נכח פאנל רחב של ארגוני סביבה נוספים בחיפה (אזרחים למען הסביבה, הקואליציה לבריאות הציבור, הירוקים של חיפה ופורום אדם סביבה).

ד"ר רויטל גולדשמיד, מובילת המאבק לאוויר נקי מטעם מגמה ירוקה: "הדיון הערב היה מפגן כח ציבורי של תושבי מפרץ חיפה אשר בחרו לקחת אחריות אקטיבית על חייהם. ההשתתפות בדיון על מסמך הפליטות הצפויות ממתחם בז"ן ישפיע באופן ישיר על איכות חייהם. הדיון היה אמוציונלי רווי שאלות מציבור הצמא לידע ולרצון לחולל כאן שינוי. ללא ספק – החיפאים לא ישבו בשקט נוכח ההרעלה הממושכת שאף עומדת להתרחב: מכאן והלאה המלחמה על איכות האוויר מתפרשת על כל החזיתות ותכלול פעולות ציבוריות ברמות שונות: בהשפעה על מסמכי החוק, על דעת קהל ועל שינוי מציאות. "

2

צילום: מיכל שוקרון , מגמה ירוקה

10066392-905d-44e8-9775-38175282f308

צילום: מיכל שוקרון , מגמה ירוקה

 
 

הוספת תגובה לכתבה

  כתבות ווידאו שחבל לפספס