ידיעה כתובה |

: דיון בכנסת על חוסר נגישות בתחבורה ציבורית

חברה נכתב על ידי

ביום שלישי הקרוב, 24.5.16, בשעה 15:00, ועדת העבודה והרווחה תדון בנושא חוסר נגישות בתחבורה הציבורית לבעלות ובעלי מוגבליות.

הדיון מגיע בעקבות בדיקות ועדויות רבות המצביעות על בעיית נגישות באוטובוסים עירוניים ובין-עירוניים. בדיקה ברשת ב' גילתה שהאוטובוסים הבין-עירוניים לא נגישים להסעת בעלי מוגבלות בכסאות גלגלים, והתחנות המרכזיות אינן ערוכות לשרת את ציבור הנכים. בנוסף, בדיקה של תנועת "אור ירוק" גילתה שמתוך מאות תחנות אוטובוס שנבדקו, בכ-55% לא היה מידע אודות הקווים בכתב ברייל, ובכרבע מהתחנות לא היה מקום לכסאות גלגלים. הבדיקות מראות שבתחום התחבורה הציבורית אין אכיפה בפועל של חוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלויות, שנחקק ע"י הכנסת לפני עשרים שנה, הנועד להבטיח שנכים יוכלו להשתתף באופן שוויוני ופעיל בחברה בכל תחומי החיים, בעצמאות מרבית, בפרטיות ובכבוד.

עדויות נוספות, המגיעות מארגונים המייצגים את בעלי המוגבלויות, מצביעות על כך שישנם נהגי אוטובוס שנמנעים מהפעלת אמצעי נגישות, כמו שיפוע המדרכה לדלת, או מאכיפת החובה לפנות מקומות ישיבה לנכים, נהגי מוניות שמסרבים להעלות כלבי נחייה שמלווים ומסייעים לכבדי ראייה, ובנוסף, שאין מסלול נוח לדיווח ולטיפול בתלונות כאלה מול הרשויות. במשרד התחבורה מספרים כי בכל הנוגע לתחום הבין-עירוני, החוק הקיים לא מחייב להנגיש את התחבורה הציבורית, ועל כן האוטובוסים והתחנות לא מותאמים לכך מבחינה טכנית. באשר לתחום העירוני, רשויות מקומיות שטרם הנגישו את התחנות שבתחומן, קיבלו באחרונה צווים המחייבים אותן להנגיש את התחנות.

מה שמונע נגישות מבעלות המוגבלויות אינם כיסא הגלגלים או כלב הנחייה, אלא התרבות והחקיקה; הן שהופכות דברים בסיסיים כמו תחבורה ציבורית ללא נגישים עבורן. כיסא הגלגלים לא הוא שמגביל אם כי החוסר במעלית או רמפה לכיסאות גלגלים. על מנת להבטיח נגישות נדרש שינוי תרבותי בגישה לבעלות מוגבלות, בנוסף לחקיקה ברמת הכנסת שתאפשר מענה על הצרכים הכי בסיסיים של כל אזרח ואזרחית. אולי אכיפה נוקשה יותר בכנסת תוביל לשינוי התרבותי הנדרש. זוהי הסיבה שדיון מסוג זה חשוב ביותר ווידוי נגישות לכלל האוכלוסיה ברמה בסיסית שכזו הינו חלק מהותי מתפקיד הכנסת. מטרת הדיון תהיה להבין כיצד ניתן לאפשר את גישת בעלות המוגבלויות לתחבורה הציבורית ואיך אפשר לדאוג שהרשויות יעשו את המתחייב מהן.

  • צפו: כך נראה הפנינג התנסות חווייתית של 'נגישות ישראל' באוניברסיטת ת"א שנועד לדמות התמודדות עם מגבלויות שונות ואת הקושי הנובע מחוסר גישה:

נגישות אקדמית (לדף הכתבה ») ( Available in English » )

הפנינג "מרגישים נגישות" במכללה האקדמית תל אביב-יפו (ב-29.10.2014) במהלכו סטודנטים נחשפו לאנשים עם מוגבלויות ולהשפעת מגבלויות פיזיות וחושיות על פעולות יומיומיות תוך התנסות במצבים שמדמים מגבלה. במקום נערכו תחנות שונות כגון: טעימה עיוורת של גלידה – התנסות עם מוגבלות ראייה, מסלול מכשולים על כסאות גלגלים, התנסות עם טכנולוגיות המסייעות לאנשים בעלי מוגבלויות, הכרות עם עולמם של כבדי השמיעה ולמידת שפת הסימנים ויצירת גרפיטי ללא שימוש בידיים.
הופק ע"י: | עלה ב: 01/11/2014

  כתבות ווידאו שחבל לפספס