ידיעה כתובה |

: חינוך חינם מגיל 3? לא לילדי אלסרה

חברה נכתב על ידי

חוק חינוך חינם לגילאי 3-4 אומנם מיושם ברוב חלקי הארץ, אך ילדי הכפר אלסרה לא זוכים להנות ממנו. לאחרונה עתר מרכז עדאלה לבית המשפט לעניינים מנהליים בבאר שבע בדרישה לספק לילדי הכפר פתרון.

בתחילת החודש (02/05/16) עתר מרכז עדאלה, באמצעות עו"ד מונא חדאד, לבית המשפט לעניינים מנהליים בבאר שבע בדרישה כי יורה למשרד החינוך ולמועצה אזורית אלקסום לספק מסגרות חינוך חינם לילדים בגילאי 3-4 תושבי הכפר אלסרה, וזאת באמצעות הקמת גן ילדים בכפר או דרך אספקת שירותי הסעות לגני ילדים בכסיפה. להורי הילדים באלסרה אין יכולת להסיע את הילדים לגן הילדים הקרוב, הממוקם בכפר כסיפה, שהינו במרחק של 12 ק"מ מכפרם, ומשמעות הדבר עבור ילדי הכפר בני 3-4 היא כי הם נאלצים לשבת בבית בחוסר מעש, זאת בזמן שילדים ברחבי המדינה זוכים לקבל את החינוך המגיע להם מגיל 3 וצוברים יתרון על פניהם.

בעתירה נטען כי במסגרת תיקון מס' 16 לחוק לימוד חובה, אשר נכנס לתוקף מלא בשנת הלימודים 2015-2016, הורחבה תחולת החוק על ילדים מגיל 3, זאת במקום גיל 5. מכאן חלה החובה על כל ילד מגיל 3 לבקר בגן ילדים מוכר, כאשר על משרד החינוך והרשות המקומית שבתחום שיפוטה גר הילד, החובה להעמיד גני ילדים נגישים לצורך כך. עוד צוין בעתירה כי תקנות לימוד חובה קובעות כי "המרחק בין בתי הספר לבין מקום מגורי התלמידים יהיה לא יותר משני קילומטרים", לכן נטען בעתירה כי בסירובם של משרד החינוך והמועצה האזורית אלקסום להקים גן ילדים בכפר אלסרה או לספק הסעות לכפר כסיפה, הם פוגעים בעקרון שלטון החוק.

עוד נטען בעתירת עדאלה כי התוצאה של הפרת הזכות לחינוך היא חוסר שוויון בוטה בין ילדים אזרחי המדינה וכי זכותם של הילדים לחינוך אינה קשורה למעמדו של הכפר. יצויין, כי בשנת 2006 קיבל בית המשפט את עמדת עדאלה ועמדת תושבי הכפר והורה על ביטול צווי הריסה של כל בתי הכפר.

  • צפו: ככה החלה שנת הלימודים בכפר הבדואי אל פורעה: במקום כיתה – אוהל ובמקום הפסקה – הפגנת מחאה:

שלום כיתה א' באל פורעה (לדף הכתבה ») ( Available in English » )

ככה החלה שנת הלימודים בכפר הבדואי אל פורעה: במקום כיתה - אוהל ובמקום הפסקה - הפגנת מחאה. את שיעורי האזרחות העבירו חברי הכנסת של הרשימה המשותפת. בכפר אל פורעה הנמצא דרומית לערד, יש מעל 3,000 ילדים בגילאי גן ובית ספר. הכפר הוכר עוד בימי ממשלת שרון, אך למרות שהוכר, אין בו מסגרות חינוך נאותות.
הופק ע"י: | עלה ב: 03/09/2015

  כתבות ווידאו שחבל לפספס