ידיעה כתובה |

: עתירה- לעצור את הייצוא הביטחוני לדרום סודן

חברה נכתב על ידי

בעקבות דו"ח מועצת הביטחון של האו"ם בנושא דרום סודן, ח"כ זנדברג עתרה לבג"ץ נגד משרד הביטחון בדרישה לעצור את יצוא מערכת המעקב הישראלית לדרום סודן המשמשת לעינוי ורצח.

חברת הכנסת תמר זנדברג (מרצ) הגישה ביום שני (16/05/16) עתירה לבית המשפט העליון באמצעות עו"ד איתי מק, ודרשה ממשרדי הביטחון והחוץ וכן משר הביטחון לנמק מדוע לא נעשה שימוש בחוק הפיקוח על היצוא הביטחוני על מנת לעצור את רישיון היצוא של מערכת המעקב הישראלית "Surveillance" לדרום סודן, זאת אחרי שנמצא כי היא משמשת למעקב, חטיפה, עינויים ורצח של אזרחים על רקע פוליטי ואתני.

לאחרונה פורסמו מספר דו"חות בינלאומיים חמורים בנוגע למתרחש בדרום סודן, בין השאר על ידי מועצת הביטחון של האו"ם ועל ידי האיחוד האפריקאי לבדיקת נושא דרום סודן. הדו"חות חשפו הפרות חמורות של זכויות אדם ופשעים נגד האנושות, וציירו תמונה מחרידה לפיה כוחות הביטחון של ממשלת סודן פועלים בשיטת "אדמה חרוכה", פושטים על כפרים כשהם מוציאים להורג את הגברים, אונסים את הנשים והילדות ולאחר מכן שורפים אותן בעודן בחיים, וחוטפים את הילדים על מנת שישמשו חיילים. נמצא כי רק במחוז אחד במדינה נאנסו למעלה מ-1,300 נשים וילדות במהלך חמישה חודשים בלבד, וכי הממשלה בדרום סודן משלמת לכוחות הביטחון שלה באמצעות אישור לאנוס.

  • צפו: פעילים מימין ומשמאל מתנגדים לייצוא הנשק מישראל לדרום סודן: 

לא יישא גוי אל גוי חרב (לדף הכתבה ») ( Available in English » )

פעילים מימין ומשמאל יצאו לאחרונה בנחרצות, נגד ייצוא הנשק מישראל לדרום סודאן. אלי יוסף, פעיל בבית היהודי, שובת רעב במחאה בנושא ומזכיר לנו, כי "לא ישא גוי אל גוי חרב".
הופק ע"י: | עלה ב: 19/07/2015

על אף שנחתם הסכם שלום בחודש אוגוסט האחרון והוקמה לאחרונה ממשלת מעבר, ההסכם אינו מיושם במלואו, בפרט בכל הנוגע להסדרי הביטחון ופריסת הכוחות, לא מתקיימת הפסקת אש מלאה והלחימה והפרות זכויות האדם נמשכות בחלקים שונים של המדינה.

ח"כ זנדברג הגישה את העתירה בדרישה לעצור את יצוא המערכת לדרום סודן בהתאם לאמברגו שהוטל על המדינה, וזאת על מנת למנוע ממוצרים ישראליים לשמש להפרות כה חמורות של זכויות אדם. "חוק הפיקוח על היצוא הביטחוני נועד בדיוק לשם כך – למנוע מצב שבו ישראל מספקת אמצעי לחימה שמשמשים לפשעי המלחמה הגרועים בעולם, ומופנים נגד אזרחים חפים מפשע שביניהם ילדים. מדינות העולם כבר משכו את ידיהן מהאזור מזמן, מדוע ישראל מתעקשת להמשיך לספק לאזור המדמם מערכות ביטחוניות תמורת בצע כסף? מערכת המעקב מוכיחה שגם נשק שאינו יורה יכול להרוג. כל סיוע בטחוני שמשמש לביצוע פשעים נגד האנושות והפרות זכויות אדם הוא פסול", אמרה זנדברג.

  כתבות ווידאו שחבל לפספס