ידיעה כתובה |

: נרטיב אחר ליום העצמאות

מדינה נכתב על ידי

הנרטיב הישראלי יוצר תבנית ברורה ומקשר בין יום השואה, יום הזיכרון ויום העצמאות, אך אילו סיפורים מתפספסים ברקע?

תלמידים רבים ילמדו השנה שוב בבתי הספר על הקשר בין יום השואה, יום הזיכרון ויום העצמאות, המצויינים בסמיכות, זה אחר זה. הם ישמעו כי האסון שהתרחש בשואה חידד את ההבנה כי היהודים זקוקים למדינה משלהם. עבור המדינה הזו הצבא והחיילים נלחמים. הם גם ישמעו כיצד יום הזיכרון מנציח את גבורתם של אותם חיילים שהקריבו את חייהם ובזכותם יש לנו מדינה וניתן לחגוג את יום העצמאות.

יצירת נרטיבים שונים לאותו סיפור היסטורי מהווה תהליך טבעי, לדעתי. הפער בין הסיפורים שהעמים שהשונים מספרים לעצמם יוצר קשיים בהידברות. יום העצמאות שלנו נחשב לאסון עבור פלסטינים רבים. יום הנכבה, המצויין ב-15 למאי, הוא יום שרבים בציבור הישראלי מנסים להדחיק. "נכבה" היא, בערבית, אסון גדול. ביום הנכבה מציינים את מקרי הטבח והביזה, את ההרס של מאות יישובים ואת הפיכתם של מאות אלפי פלסטינים לפליטים.

השיח על שיבת הפליטים מעורר פחד רב בקרב ישראלים רבים. אני חושבת שהשיח הזה מפחיד משום שהוא לא רק מנסה לערער בתיאוריה על מיתוס השייכות לארץ, אלא להביא לתוצאות בפועל. אחרי שנים של חינוך לפחד, המחשבה על שיבת הפליטים הפלסטינים מעוררת במוחנו את החרדה ש"יזרקו אותנו לים". על כן, בקרב ישראלים רבים, ציון יום הנכבה מקביל לקריאה להשמדת מדינת ישראל.

במקביל ליום העצמאות מתרחשים מספר אירועים שמטרתם להעלות למודעות את הנרטיב האחר, המקביל, בדגש על יום הנכבה. הפרויקט "בתים מעבר למקף" של עמותת "זוכרות" מתקיים בפעם השנייה ביאפא (יפו) לציון יום הנכבה ה-68. במהלך שלושת הימים שבין יום העצמאות של מדינת ישראל (המצויין השנה ב-12 למאי) ליום הנכבה (15 למאי), תתקיים סדרת אירועים שיעסקו בזיכרון ובהיסטוריה המחוקה של יאפא.

"זוכרות": "בבחירה לקיים את הפרויקט בין שני תאריכים אלה אנו מזמינות את הציבור לייצר את החיבור המתבקש בין עצמאותו של העם היהודי ויצירת מדינת ישראל לנישולו של העם הפלסטיני מארצו והפיכת רוב הפלסטינים לפליטים."

  • לצפייה ב"ספינת שיבה ליאפא" בשנת 2015 (סיור דומה מתוכנן להתקיים גם השנה):

משט השיבה (לדף הכתבה ») ( Available in English » )

'עאודה' - שיבה בעברית. זה מה שניסו להדגים יהודים ופלסטינים ביום הנכבה, על חופה של יפו באמצעות משט שיבה. ביום קיצי בנמל יפו, הם תאספו לקבלת הסבר קצר, ולאחריו עלו על ספינה שהמתינה בנמל. בספינה הקשיבו לעדותו של אבו-אחמד שעבן בלאכה, שב-48' בעודו נער צעיר, הצליח לעלות על ספינת פליטים ביפו, שהביאה אותו לחופי מצריים ומשם הועבר לעזה. המשט אורגן ע"י עמותת זוכרות והתקיים ב-16/5/2015. לראיון ברדיו כל השלום על כתבה זו.
הופק ע"י: | עלה ב: 19/05/2015

במסגרת הפרויקט יתקיימו תערוכות של אומנים ואומניות בבתים פתוחים. הבתים הללו היו בבעלות פלסטינית עד שנת 1948 וכיום מתגוררים בהם יהודים ישראלים. בכל בית יהיה תיק תיעוד של ההיסטוריה של הבית לפני הנכבה.

עוד אחד מהאירועים שיתקיימו הוא ההצגה "הטווס מסילואן", שיצרו ישראלים ופלסטינים. בתום ההצגה תתקיים שיחה עם היוצרים, השחקנים ונציגות מארגון "זוכרות". בערב יום העצמאות תתקיים הקרנה של הסרט "עולם שאינו עולמנו" העוסק במשפחה החיה במחנה פליטים.

 
 

הוספת תגובה לכתבה

  כתבות ווידאו שחבל לפספס