ידיעה כתובה |

: עמותות מזון לנזקקים בעצם מביישות אותם?

חברה נכתב על ידי

את העמותות שתורמות מזון לנזקקים כולנו מכירים, חלקינו אפילו תרמנו להם ממש לאחרונה, לכבוד חג הפסח. נראה שדווקא לתרומה מבורכת זו, עלול להיות צד אפל, כזה שבעצם פוגע בנזקקים ומבייש אותם. לאחרונה פנתה עמותת "ידיד" לשרי האוצר והרווחה בדרישה לחייב את עמותות המזון המזון המבקשות סיוע כספי מהמדינה לאמץ את תקנון כללי האתיקה של ועדת פרוקצ'יה.

"לאור העובדה כי לאחרונה הודיע שר הרווחה והשירותים החברתיים על הקמת צוות בנושא הביטחון התזונתי –ולאור העובדה כי  שר האוצר הסכים להקצות תקציב נוסף לנושא אני פונה אליכם בבקשה להתנות את חלוקת התקציב לעמותות המזון בקבלת הקוד האתי והתחייבות לפעול לפיו כתנאי מקדים לקבלת התמיכה", כך כתב, ערב חג הפסח, סמנכ"ל עמותת "ידיד", רן מלמד לשרים משה כחלון וחיים כץ.

במכתבו לשרים כתב מלמד כי בשנת 2012 הייתה זו עמותת "ידיד" שעמדה יחד עם שר הרווחה דאז, ח"כ משה כחלון, ודרשה כי כל חלוקת מזון הנעשית בין אם במימון הממשלה ובין אם באופן עצמאי חייבת להיעשות בדרך השומרת על כבודו של המקבל.

עוד ב2012 פעלה העמותה כדי למנוע את הצילום והמעורבות התקשורתית בחלוקת המזון, אשר פוגעת, לדבריהם, בנזקקים. אך לא רק הצילום הוא זה שפוגע בכבוד הנזקקים. על פי בעמותה, עצם העובדה כי הם נאלצים לעמוד בתורים ארוכים עם אלפי אזרחים אחרים מהווה פגיעה בכבודם. פגיעה שהם מוכנים לספוג בשל הצורך לקבל סיוע במזון אך פגיעה שאינה מחויבת המציאות לאו העובדה שניתן להעביר את המזון ישירות לבתי הזכאים."

כחלק מפעילות, העמותה מינה משה כחלון ועדה ציבורית בראשות שופטת בית המשפט העליון בדימוס, איילה פרוקצ'יה, לדון בנושא. תוצאות דיוני הועדה הניבו את "כללי האתיקה לעמותות בטחון תזונתי" אשר כבר בתחילתם נאמר כי  "הועדה מציעה כי אימוצו של קוד אתי, הכולל את עקרונות הליבה המוצעים, יהווה להבא תנאי מוקדם מחייב להענקת תמיכות מדינה לעמותות מזון, בבחינת ראייה לקיום ניהול תקין ואתי על ידן…. הטלת חובה על עמותת מזון לאמץ קוד אתי כתנאי מוקדם לקבלת תמיכת מדינה, עשויה כתוצאת-לוואי גם להטמיע בציבור את התודעה בדבר חשיבות אימוץ קוד אתי בעמותות דרך כלל, גם אם אינן מקבלות תמיכות מדינה, ולהגביר את אמון הציבור בתקינות פעולתן של עמותות המזון ולעודד נכונות גורמים שונים לסייע להן בתרומות."

נזקקים מושפלים במרכזי חלוקת המזון? (לדף הכתבה »)(Available in Ehglish)

מרכזים לחלוקת מזון וארגוני סיוע מבקשים לסייע לאנשים הנמצאים בשעת חולשה - אבל האם הם גם פוגעים בכבוד העצמי ובפרטיות שלהם בדרך? האם על המדינה להסדיר את נושא הסיוע לנזקקים ולאמץ קוד התנהלות אתית?

הופק ע"י: | עלה ב: 08/01/2018

בעמותת "ידיד" מסבירים כי למרות מסקנות הדו"ח, אף עמותה לא הודיעה עד היום באופן רשמי כי היא מאמצת את עקרונות הדו"ח וכי היא חותמת כי היא מתחייבת לפעול לפיהם. מסיבה זו החליטו ב"ידיד" לפנות כעת שוב לשרי הרווחה והאוצר, "אנו סבורים כי רק תנאי זה יוכל לייצר מערכת סיוע אשר מחויבת באמת לשמור על כבודם של אלו הזקוקים לסיוע ובמיוחד סיוע במזון".

עיקרי דו"ח ועדת פרוקצ'יה.

  כתבות ווידאו שחבל לפספס