ידיעה כתובה |

: צעדת השרמוטות בירושלים

חברה נכתב על ידי

"צעדת השרמוטות" תתקיים בירושלים ביום שישי, 13.05.16.

בשנת 2011 שוטר אמר כי נשים צריכות להפסיק להתלבש כמו שרמוטות אם אין ברצונן להיאנס. זה היה הטריגר ל"SlutWalk" הראשונה, המוחה על התפיסה שלבוש או התנהגות זו או אחרת היא הגורם לאלימות מינית.

הבחירה לצעוד שוב ושוב, במקומות שונים בעולם, דווקא תחת הכותרת "שרמוטות" מנכסת מחדש את המילה. הצעדה לא מאפשרת את החלוקה לנשים "טובות" ו"רעות", "מהוגנות" ו"שרמוטות". צעדת השרמוטות מעבירה את המסר ש"שרמוטה" היא מילה שתרבות האונס יצרה. כולנו שרמוטות ולכולנו מגיע לחיות בביטחון.

"לא להטרדות הבלתי פוסקות, האמירות, העקיצות, הבדיחות, הנגיעות הקטנות, התקיפה, החבטה, האונס, הרצח", כתבו המארגנות. "לא ברחוב, לא בבית, לא בעבודה, לא בשום מקום. לא לנורמליזציה של האלימות המינית, למשטור, להשתקה וההחפצה בדבריהם של אישי ציבור, בפרסומות ובתרבות. לא לחוסר הביטחון שעוקב אחרינו באשר נלך – ברחוב, בבית, בעבודה ובכל מקום אחר."

כשבועיים וחצי לפני "צעדת השרמוטות", מארגנות הצעדה הובילו פעילות נוספת בירושלים. שתיקה רועמת במחאה על רצח נשים. רוני סלונים, אחת המארגנות, כתבה על הפעולה: "כל העוברים/ות ברחוב הזדהו עם המטרה, שיבחו אותנו ואמרו כל הכבוד. מפתיע, הא? לא היינו מצפות שכל אחת ואחד ברחוב יזדהו עם הפגנה שמאורגנת על ידי צעדת השרמוטות. אבל זה בדיוק העניין: כשמסתכלים על רצח נשים כתופעה נפרדת מתרבות האונס, אז ברור שכולם/ן יהיו נגדה ויזדהו עם המטרה. אבל ברגע שאנחנו מנסות להסביר שיש קשר בין הדברים, שתרבות האונס שמחפיצה אותנו והופכת אותנו לכלי, היא זו שגם מניחה את הקרקע לרצח שלנו, אז כבר איבדנו את רוב האוהדים שלנו. אותם אוהדים שחושבים שנשים שהולכות בלבוש חשוף הן שרמוטות ומגיע להן עונש, אבל רצח? מה פתאום. רצח צריך לעצור."

מציאות של החפצה, לא תישאר רק בתחום אחד, כמו לבוש. אם יש מי שחושבים שהם יכולים להחליט מה נשים צריכות ללבוש, יהיו מי שיחשבו שמותר להם להחליט מה לעשות בגופן של נשים. בהמשך לדבריה של רוני סלונים, החשיבות של צעדת השרמוטות לא נמצאת, לדעתי, בהכרה בהטרדות מיניות, אונס, אלימות, רצח או פגיעה אחרת בנשים (שגם היא, לצערי, עדיין לא מובנת מאליה), אלא בהבנה של הקונטקסט הרחב יותר. האירועים הללו אינם מקריים, המקרים הפרטיים נובעים מתוך מציאות כללית. או במילים אחרות, "האישי הוא הפוליטי".

צפו בצעדת השרמוטות 2015 בירושלים:

צעדת השרמוטות 2015 (לדף הכתבה ») ( Available in English » )

מאות נשים ונערות שלא שותקות להאשמת קורבן וסקסיזם יצאו להפגין, 29.5.2015, בצעדת השרמוטות בירושלים שהתקיימה זו השנה הרביעית. השנה חדרה הצעדה אל לב המיינסטרים וזכתה לסיקור תקשורתי נרחב ובהחלט מעורר תקווה. לראיון ברדיו כל השלום על כתבה זו.
הופק ע"י: | עלה ב: 02/06/2015

  כתבות ווידאו שחבל לפספס