דעה על סדר היום |

כמה מילים על שתיקה

חברה נכתב על ידי

27 נשים נרצחו מאז תחילת שנת 2015. נתון זה נאסף על ידי פעילות מהתקשורת ומפורומים פמיניסטיים. 27 נשים נולדו אל תוך תרבות אלימה וכוחנית, אל תוך מציאות שיפוטית של האשמת הקורבן ושילמו עליה את המחיר הכי גבוה שניתן לשלם.

רוני סלונים, ממארגנות מחאה שהתקיימה בירושלים אתמול, אומרת: "משטור נשים לא נגמר בהערות, בשריקות, בהטרדות ובאונס. ברגע שזה לגיטימי להאשים אותנו באונס שאנחנו עוברות כי התלבשנו חשוף, חייכנו, או סתם הלכנו ברחוב לבד, ברגע שזה לגיטימי לקרוא לנו שרמוטות, כדי להצדיק את המעשים האלימים של גברים כלפינו – אנחנו הופכות להיות רק כלי. אנחנו רק גוף שאפשר לעשות בו מה שרוצים. ברגע שאנחנו רק כלי של גברים, אפשר לאנוס אותנו, ואפשר גם לרצוח אותנו". המחאה "שתיקה רועמת" קוראת להעלאת מודעות לרצח נשים.

בתרבות אלימה, כדי להביע עמדה צריך לצעוק. כדי להעביר מסר את חייבת לצרוח עד שיגמר לך הקול. כי אחרת, מי ישמע? את חייבת להתגבר על הקולות של אחרים ולהיות יותר חזקה מכולם, כי לכולם יש מה להגיד. האינטרנט והעיתונים והחדשות מתמלאים בצעקות של אנשים שרוצים להשמיע את קולם.

במציאות הזו להפגנה בשתיקה יש כוח הלכה למעשה. "זו פרקטיקה מאוד טובה וחזקה בפני עצמה להעביר איזה שהוא מסר", אומרת רוני סלונים. "אנחנו חושבות שאנשים שעוברים ליד זה ורואים שהנשים עומדות ולא צועקות זה משהו שהוא מאוד חזק והוא גם חריג בנוף של ההפגנות והאקטיביזם."

השתיקה שולחת מסר, גם אם לא תאמרי דבר, אנחנו שומעות אותך. ההפגנה לא רק קוראת למציאות טובה יותר, בתוך המרחב הקטן שנוצר, היא גם מקיימת אותה. הנשים שלוקחות בה חלק יכולות לדעת שיאזינו להן כאשר הן ידברו ויאזינו להן כאשר הן ישתקו. השתיקה היא בדרך כלל ה"אויב" שלנו, קשר של שתיקה מונע דיווח על אונס ועל הטרדות מיניות, מונע שיח ציבורי על רצח של נשים ועל אלימות. אך מחאה בדממה טוענת את השתיקה במשמעות פוליטית.

בעוד פחות משלושה שבועות הפעילות הללו יצעדו בירושלים ב"צעדת השרמוטות" וישמיעו את קולן נגד ההחפצה והאלימות המינית. ההפגנה שהן ארגנו אתמול מוכיחה כי יש יותר מדרך אחת להביע מחאה.

27 נשים נרצחו מאז תחילת שנת 2015.
אני מאמינה כי מציאות שוויונית חייבת להיות לא אלימה ומקווה שנצליח ליצור עוד מרחבים קטנים שלא רק קוראים לשינוי, אלא גם חיים אותו.

  • להאזנה לראיון עם רוני סלונים:

צילום: רוני סלונים

צילום: רוני סלונים

צילום: רוני סלונים

צילום: רוני סלונים

  כתבות ווידאו שחבל לפספס