ידיעה כתובה |

: איזה חלק מהעוגה מקבלים העובדים?

חברה נכתב על ידי

לרגל יום העובדים הבינלאומי, יתקיים מפגש בנושא מקומם של העובדים והמעסיקים בעוגת ההכנסות.

"פרלמנט העובדים" של מק"י וחד"ש מקיים דיון מיוחד סביב הדו"ח השנתי של מרכז אדוה על חלוקת עוגת ההכנסה בין עובדים ומעסיקים, על מקבלי שכר גבוה ונמוך בישראל ועל מגמת ההתאגדות בשנים האחרונות.

על פי הדו"ח שפורסם בשנה שעברה, בשנת 2014 חלקם של העובדים בעוגת ההכנסות הלאומית נותר כשהיה בשנת 2013: 57%. מדובר בשיעור נמוך משמעותית מזה שנרשם עשר שנים קודם לכן, בשנת 2004, 61%.

  • צפו בהפגנה שהתקיימה השבוע, 18.04.16, נגד העסקה קבלנית:

עובדות הניקיון להעסקה ישירה (לדף הכתבה ») ( Available in English » )

כ-140 עובדות ניקיון מועסקות בהעסקה קבלנית באוניברסיטת תל אביב. הקבלנים מתחלפים כל כמה שנים אך העובדות נשארות ועוברות מקבלן לקבלן. סטודנטים/ות באוניברסיטה הצטרפו לעובדי/ות הניקיון בבקשה מהנהלת האוניברסיטה לקחת אחריות ולהעביר את העובדים להעסקה ישירה של האוניברסיטה.
הופק ע"י: | עלה ב: 18/04/2016

בדו"ח נטען כי מדובר בסכומים משמעותיים, גם כאשר ההפרש הוא אחוזים בודדים. "ב-2014, לדוגמא, עמדה ההכנסה הלאומית של ישראל על 927 מיליארד שקל. 1% מזה היה 9.27 מיליארד שקל. אילו עמד חלקם של העובדים בעוגה של 2014 על 61%, כפי שהיה בשנת 2004 (ולא על 57%, כפי שהיה בפועל), היו העובדים מקבלים ב-2014, כקבוצה, יותר מ-37 מיליארד שקל נוספים. לצורך המחשה: אם נחלק את הסכום הזה בסך כוח העבודה בישראל ב-2014, כ-3.8 מיליון, נמצא, כי באותה שנה עשויים היו כל עובד ועובדת לקבל, בממוצע, תוספת שנתית של 9,815 שקל, או כ-818 שקל בחודש; אלא שהתוספת, במקום שתיפול בחלקם של העובדים, נפלה בחלקם של המעסיקים."

בדיון ישתתף ד"ר שלמה סבירסקי, מנהל המחקר של מרכז אדוה, שיעסוק בעיקרי הדו"ח שיפורסם ביום ראשון, 1 במאי. הפגישה היא חלק מסדרת מפגשים הנקראת "פרלמנט העובדים" שבמרכזה עולם העבודה ומעמד העובדים.

הדיון יתקיים ביום רביעי, 4 במאי, בשעה 20:00 בגדה השמאלית.

הפגנה של פעילי הקואליציה להעסקה ישירה נגד תופעת עובדי קבלן. ההפגנה נערכה לפני חג הפסח בקריית הממשלה בירושלים (צילום: הקואליציה הארצית להעסקה ישירה).

הפגנה של פעילי הקואליציה להעסקה ישירה נגד תופעת עובדי קבלן, קריית הממשלה, ירושלים (צילום: הקואליציה הארצית להעסקה ישירה).

  כתבות ווידאו שחבל לפספס