ידיעה כתובה |

: לא לפיטורים! סכסוך עבודה במכללת עמק יזרעאל

חברה נכתב על ידי

ועד המרצים מן החוץ (סגל זוטר) במכללה האקדמית עמק יזרעאל הכריז על סכסוך עבודה במחאה על פיטורים חד-צדדים, הפרת הבטחות מצד ההנהלה והתנכלות לראשי מאבק העובדים. לדבריהם הקיצוץ במשרות יוביל לפגיעה גם בסטודנטים.

החל מעוד שבוע (05.04.2016) יוכלו 300 חברי הסגל הזוטר במכללה להשבית את הלימודים. המרצים מן החוץ מפוטרים כל סמסטר ומועסקים מחדש, בשיטה ששוללת ביטחון תעסוקתי, תשלום בחופשת הקיץ וזכויות נוספות. מאבקים דומים של המרצים במכללה האקדמית יפו ובמכללת שנקר התקיימו בשנים האחרונות, ועכשיו יוצאים גם המרצים מן החוץ בעמק יזרעאל, שהתאגדו גם הם בכוח לעובדים, למאבק על זכויותיהם.

“הקמנו את וועד העובדים על מנת לאגד בין מרצות ומרצים באקדמית יזרעאל, לתקן עוולות של שנים בתנאי ההעסקה ולאפשר את הגשמת השליחות של כולנו במחקר והוראה אקדמיים” אומר עופר כרמל, מתרגל בחוג לתקשורת וחבר הנהגת הוועד. ״נכון להיום מפוטרים המורים מן החוץ בסוף כל סמסטר: דוקטורים ומרצים בהליך ההכשרה בתארים מתקדמים נוספים, מוצאים עצמם בלשכת אבטלה מדי קיץ ללא קשר לוותק או לאיכות ההוראה. בנוסף, כל סמסטר הוא בבחינת הימור- אין כל ביטחון שהמשבצת בה לימדנו השנה תישאר בשנת הלימודים שנפתחת, זאת על אף מחויבותנו להמשיך ללמד ולהתעדכן בחזית המחקר בתחומנו על מנת לאפשר לסטודנטים שלנו את חוד החנית של המדע״, מוסיף כרמל.

המכללה האקדמית עמק יזרעאל

המכללה האקדמית עמק יזרעאל

המו”מ בין ההנהלה לוועד מתנהל מאז אוקטובר 2015. הנהלת המכללה התחייבה בשיחות המו”מ לספק נתונים בדברים פיטורים עתידיים של חברי סגל (31.1.16) ופניות לקבלת מידע זה אף הועברו להנהלה (7.2.16 ; 18.2.16) אך עד עתה לא סיפקה ההנהלה נתונים אלה ובה בעת החלה בפיטורים. “מתברר כי עבור ההנהלה שיחות המו”מ הן פשוט הזדמנות למשיכת זמן”, אומרת ד”ר עדנה גורני מראשי הוועד והחוג הרב תחומי, המלמדת במכללה שבע שנים. במסגרת הפיטורים המתוכננים, אף הגדילו ההנהלה לעשות ובאקט חמור זימנה את ד”ר גורני לשימוע של לפני פיטורים. “לא ייתכן שחברי צוות מו”מ ידונו בעתידו של סגל ההוראה כשעל צווארם מונחת חרב פיטורים. לא ניתן לעבור על כך בשתיקה”. מסכמים בוועד המרצים.

הקיצוץ המתוכנן במשרות סגל ההוראה צפויות לפגוע גם ב-4,000 הסטודנטים שלומדים במכללה. צמצום שעות תרגולים וריכוז שעות תרגול לקבוצות גדולות יפגעו באיכות הלימוד. על כן נעשתה ההכרזה על סכסוך העבודה בתאום עם אגודת הסטודנטים והסגל הבכיר במכללה. “אני מאמין שהסטודנטים צריכים להיות חלק בלתי נפרד בנוגע להחלטות אקדמאיות כבדות כדוגמת נושא ביטול התרגולים ברוב מקצועות הלימוד בחוגים השונים שכיום מוגדר מצד הנהלת המכללה כשמועה. אני רואה בנוכחותם של המתרגלים חשיבות להצלחת הסטודנטים במקצועות השונים ועל כן כל פגיעה ברמת הלימוד אינה מקובלת. כנציג הסטודנטים אעמוד על כך שרמת לימודינו לא תפגע ואפעל בדרכים המקובלות בכדי שרמת לימודינו לא תפגע”, אומר יו”ר אגודת הסטודנטים יניב בר און.

בועד המורים מן החוץ אמרו כי:“הנהלת המכללה שכחה כי כמכללה ציבורית היא מחויבת לאיכות הוראה גבוה לסטודנטים באזור ולמסגרת תעסוקתית מכבדת לאקדמאים בני המקום. בכדי להזכיר מחויבות זו לא נהסס להשתמש בכלים הארגוניים העומדים לרשותנו”.

  כתבות ווידאו שחבל לפספס