ידיעה כתובה |

: "מחיר למשתכן"? לא לערבים

חברה נכתב על ידי

ההגרלה הראשונה של "מחיר למשתכן" כבר נפתחה אך את המידע על הדירות שנבנות במסגרת התוכנית ועל דרכי ההרשמה להגרלה ניתן לקבל רק בשפה העברית. האגודה לזכויות האזרח פנתה לשר השיכון והבינוי בדרישה לתרגם את המידע ובכך לתקן את האפליה וההדרה של הציבור הערבי.

ביום חמישי האחרון (03/03/16) פנתה האגודה לזכויות האזרח, באמצעות עו"ד שדא עאמר, במכתב לשר הבינוי והשיכון, יואב גלנט, בדרישה לתרגם את המידע באתרים "ההרשמה להגרלות" ו"מחיר למשתכן" לשפה הערבית. באתרים אלו אומנם ניתן לקבל מידע על הדירות שנבנות במסגרת תוכנית "מחיר למשתכן" ועל דרכי ההרשמה להגרלות, אך המידע נגיש בעברית בלבד.

האגודה לזכויות האזרח הדגישה במכתבה כי היעדר השפה הערבית באתרים אלה גורמת בפועל להדרה של כלל הציבור הערבי מהתוכנית ומגבילה את יכולתו ליהנות מהשירות המוצע, "הדרה זו מהווה פגיעה בכבודם של האזרחיות והאזרחים הערבים ובזכותם לשוויון. הערבים בישראל סובלים מקיפוח ואפליה היסטורית בתחום הדיור, והיעדר הערבית מהאתרים מנציח את הבעיות ומקשה על יכולתם ליהנות מההטבות שהמדינה מציעה".

בנוסף עומדים באגודה לזכויות האזרח על החשיבות שבתיקון האפליה באופן מיידי ודחוף מכיוון שההגרלה הראשונה של "מחיר למשתכן" כבר נפתחה ב- 25/02/16, " וככל שעובר הזמן הפגיעה באזרחים הערבים רק מתעצמת. כדי להתגבר במהירות על הפער שנוצר על משרד הבינוי והשיכון לאפשר מענה טלפוני מיוחד בשפה הערבית, לפרסם זאת באופן בולט בכלי תקשורת בערבית, ולחלופין להאריך את מועד הרשמה להגרלה עד להשלמת התרגום".

  • צפו בכתבה אודות מקומה של השפה הערבית במערכת החינוך וכיצד החברה בישראל לא באמת מייחסת אליה חשיבות:

לימודי השפה הערבית בישראל (לדף הכתבה »)

האם השפה הערבית, שמהווה שפה רשמית בישראל, נדחקת מתוכניות הלימוד? "רוב הציבור חושב שאנגלית היא השפה הרשמית השנייה... אם האוניברסיטאות היו מציבות כתנאי קבלה בחינה בערבית כפי שיש בעברית, אנגלית ומתמטיקה, אז זה היה מראה שהחברה הישראלית לוקחת את הערבית כשפה שנייה רשמית - ברצינות" - דבריו של ד"ר שלמה אלון, המפקח על לימודי הערבית והאיסלם במשרד החינוך.
הופק ע"י: | עלה ב: 03/09/2009

  כתבות ווידאו שחבל לפספס