ידיעה כתובה |

: "לביאת" – עכשיו יש ספר על לביאות

תרבות נכתב על ידי

"כשרונה הילדה מגלה שיש המון ספרים על אריות אך קשה למצוא סיפור על לביאות, היא יוצאת יחד עם ענת הגננת שלה, למסע נחוש ויצירתי לשינוי המציאות בגן והמציאות בכלל," נכתב בתקציר הספר "לביאת" שהשקתו נערכת ביום האישה הבינלאומי המתרחש השבוע.

ספרי ילדים משקפים פעמים רבות את המציאות בתוכה אנו חיות וחיים ואף מעצבים אותה. האריה הוא דמות חשובה בספרות הילדים. הוא מסמל כוח ומנהיגות, מלך החיות. הלביאה תופסת מקום הרבה פחות משמעותי. ולסופרת, טל ברייר בן מוחה, ממש כמו לגיבורת הסיפור, הדבר מפריע.

  • צפו בסרטון קצר על הספר:

לביאת – ספר הילדות והילדים- עכשיו בחנויות הספרים

‎Posted by ‎טל ברייר בן מוחה‎ on‎ יום רביעי 24 פברואר 2016

עבורי ה"סיפור לפני השינה" היה חלק משמעותי בשגרת הערב. הספרים שאבי הקריא לי נשארו לי בזיכרון ותופסים מקום חשוב, גם מבחינת התוכן וגם מבחינת האיורים. החשיפה לספרי הילדים היא שאפשרה לי להתחיל לקרוא ספרים בעצמי. הסיפורים ששמעתי לפני השינה עיצבו את מי שאני. לכן אני מאמינה שיש חשיבות עצומה לתוכן הספרים שאליהם ילדות וילדים נחשפים.

ספרי ילדים טובים (וגם סרטי ילדים טובים, אגב), הם לדעתי ספרים שגם מבוגרות ומבוגרים יכולים ליהנות מהם. יש חשיבות עצומה בהצפת בעיות שקיימות בחברה וגם בעולם של ילדים בספרים. עם זאת, ההתמודדות עם הבעיות הללו צריכה להיות מותאמת לגיל. הספר "לביאת" מציף את הבעיה של המחסור בנראות של נשים בספרות הילדים. הדמיות בספר מתעסקות באופן ישיר בבעיה של מחסור בסיפורים על לביאות על אף שקיימים סיפורים על אריות.

ספרים המציפים נושאים פמיניסטים חשובים לא רק עבור ילדות, אלא גם עבור ילדים. הם מאפשרים ייצוג רחב יותר וכך יכולים להפחית את הלחץ המופעל על בנים ואת הצורך הקיים כבר בגילאים צעירים להתאים את עצמך לסטריאוטיפים מגדריים (להיות טוב בספורט ולשחק כדורגל, לא לבכות, לא "להפסיד לבנות"…).

עם זאת, אני חושבת ששינוי אמיתי יתרחש כאשר שוויון מגדרי יופיע בספרי ילדים באופן קבוע לא כנושא מרכזי אלא ברקע. חשוב שילדות וילדים יחשפו לדמויות נשיות וגבריות מעניינות ומורכבות באופן רגיל ומובן מאליו. הספר "אוליביה" (איאן פלקונר) הציג בפני ובפני ילדות וילדים רבים דמות מצחיקה, מרדנית ומעניינת של חזירה מקסימה בלי להפוך את דפי הספר לנאום פמיניסטי חוצב להבות. גם כאשר התקיים עיסוק בנושאים פמיניסטים כמו הנהירה של ילדות אחרי נסיכות וורודות ("אוליביה והנסיכות בורוד") הדבר נעשה תוך הומור שהזכיר שאוליביה היא עדיין ילדה ולא לוחמת זכויות ותיקה.

אני זכיתי לשמוע גם את "האריה שאהב תות" וגם את "אוליביה" לפני השינה. היום ילדות וילדים יוכלו לקרוא את הספר "לביאת".

השקת הספר "לביאת" של הסופרת טל ברייר בן מוחה תתקיים ביום שלישי הקרוב, 08.03.16, בחנות הספרים "המגדלור" בתל אביב.  

התוכנייה של אירוע השקת הספר "לביאת"

התוכנייה של אירוע השקת הספר "לביאת"

 
 

הוספת תגובה לכתבה

  כתבות ווידאו שחבל לפספס