ידיעה כתובה |

: מנכ"ל בצלם קורא לרה"מ לשחרר את אל-קיק

מדינה נכתב על ידי

היום ה-86 לשביתת הרעב של מוחמד אל-קיק: חגי אלעד, מנכ"ל בצלם, פונה לראש הממשלה נתניהו במכתב ומבקש לשחרר באופן מיידי את אל-קיק. 

מוחמד אל-קיק הוא עיתונאי השובת רעב במחאה על מעצרו המנהלי. לאחר שאל-קיק הגיש עתירה לבג"ץ בדרישה לשחררו, השופטים סרבו להורות על שחרורו בטענה כי הוא פעיל חמאס מובהק העוסק בטרור צבאי. השופטים הורו על "התליית" צו המעצר המנהלי. לטענת בצלם מדובר ב"מונח חסר נפקות משפטית, המייצר סטטוס משפטי- אדמיניסטרטיבי חדש, שאין לו כל אחיזה בדין." חגי אלעד טוען כי על רקע ההיסטוריה הארוכה של שופטי בג"ץ כחותמת גומי לאישורם של מעצרים מנהליים, קשה לייחס משמעות משפטית רצינית לפסיקה בעניינו.

"אם אדם אינו עצור מינהלית, משמעות הדבר היא – ובכן – שאינו עצור מינהלית. משמע הוא אדם חופשי. אלא ששופטי בג"צ המציאו, יש מאין, סטטוס חדש: לא חופשי ולא עצור מינהלי. למרות אי הבהירות, הנה מה שברור: אל-קיק אינו אדם חופשי. אמנם, הוא אינו אזוק וכל הרוצה יכול לבוא ולבקרו. אולם כוחות הביטחון מסרבים – באישור בית המשפט העליון – לאפשר לו לעבור לבית חולים ברמאללה, בטענה היצירתית שאם מצבו ישתפר וכוחות הביטחון ירצו לעצרו בשנית, יהיה הדבר כרוך בסיכון חייהם של חיילים," כתב חגי אלעד לראש הממשלה. "לא ברור מכוח איזו סמכות ממשיכה מדינת ישראל לכלוא את אל-קיק, אך בלי קשר לשאלת הסמכות ברור כי אדם במצבו הפיזי הנוכחי אינו 'סיכון בטחוני'," ממשיך וטוען אלעד.

מנכ"ל בצלם מצביע על הבלבול בנוגע לשאלה, מי אחראי כעת לשלילת חירותו של אל-קיק. צו המעצר המנהלי "הותלה" אז האם המפקד הצבאי שהוציא אותו אחראי למצב? או שהאחריות היא כעת על היועץ המשפטי לממשלה או על נשיאת בית המשפט העליון? מה שברור, לטענת אלעד, הוא שראש הממשלה יכול להביא לשחרורו. "אם, חלילה, מוחמד אל-קיק ימות – לא תוכל מדינת ישראל לרחוץ בניקיון ידיה," כותב אלעד.

חגי אלעד: "האחריות לחייו של אל-קיק נמצאת בידך. אני קורא לך – אני מפציר בך – להורות על שחרורו המיידי של אל-קיק, לפני שיהיה מאוחר מדי." לאור מדיניותו של נתניהו, הסיכוי שיורה על שחרורו של עציר מנהלי (שמעצרו "הותלה") נראה קלוש. עם זאת, המכתב ששלח מנכ"ל בצלם אכן מעלה מודעות לנושא ומוסיף ללחץ הציבורי המופעל על הרשויות.

 
 

הוספת תגובה לכתבה

  כתבות ווידאו שחבל לפספס