ידיעה כתובה |

: חוק המישוש מגיע להכרעה בועדת חוקה

חברה נכתב על ידי

הצעת “חוק המישוש”, שמרחיבה את הסמכויות של שוטרים ומאבטחים לחפש בגופו ובחפציו של אדם במטרה לאתר כלי נשק תידון מחר (שני, 25/1/2016) בועדת החוקה, חוק ומשפט. 

החוק מאפשר לשוטר לחפש בגופו של אדם גם בלי “חשש סביר” לכך שהוא נושא נשק, אם מתעורר חשש אצל השוטר כי הוא עומד לבצע מעשה אלימות”. למעשה, החוק מאפשר לשוטר לערוך חיפוש על גופו של אדם בכל עת, אם הוא נמצא במקום שמגישים בו אלכוהול, באירוע ספורטיבי, או במקום שבו נערכים משחקי ביליארד או קלפים. בהצעת החוק נטען כי החיפוש המורחב שיותר לשוטרים ולמאבטחים יוקדש אך ורק לחיפוש כלי נשק, ולא, למשל, סמים. בכך, נטען בהצעת החוק, יישמר האיזון בין זכויות הפרט לביטחון הציבור.

גופים רבים מתנגדים להצעה. בין היתר, למשל, עלה החשש כיצד תיאכף המגבלה של חיפוש רק לשם מציאת נשק? האם סמים שיימצאו בחיפוש שכזה, למשל, יהיו בבחינת ראיה פסולה? לדעת המתנגדים לחוק, סביר ששוטרים לא יאכפו את המגבלה הזאת, ועוברי אורח ששוטרים יחפשו על גופם מסיבה כזו או אחרת יימצאו את עצמם במעצר גם אם לא נשאו עליהם נשק, בשל אותו החוק.

הסניגוריה הציבורית, כמו גם האגודה לזכויות האזרח התנגדו להצעה, בטענה שהיא פוגעת בזכות הבסיסית של אדם במדינה דמוקרטית להתהלך ברחוב או לשהות במסעדה “ולהיעזב לנפשו”. בדיון הקודם בוועדה הזהירו חברי כנסת שהצעת החוק פותחת פתח ל”פרופיילינג” – חיפוש על סמך מאפיינים שונים, לפי שיקול דעתו של השוטר, שסופם, מעריכים הח”כים, להגיע לגזענות – חיפוש בגופו של אדם בגלל שהוא ערבי, בן עדות המזרח, או כהה עור. עמותת "אחת מתוך אחת" הביעה חשש כי שוטרים מסוימים עלולים לנצל את הסמכויות המורחבות שיוענקו לחיפוש על גופו של אדם וחששו מהטרדות מיניות.

לקריאה נוספת באתר e-part

  כתבות ווידאו שחבל לפספס