ידיעה כתובה |

: דיון בכנסת על קנביס רפואי

חברה נכתב על ידי

ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת תערוך מחר (20.01.2016) דיון בנושא הסדרת השימוש בקנביס רפואי בישראל, לאחר שחולים רבים לא קיבלו את אישור השימוש הנחוץ להם.

מנתוני מרכז המחקר והמידע של הכנסת עולה כי בישראל יש 36 רופאים המוסמכים לאשר המלצות לשימוש בקנאביס רפואי, 4 בהנהלת משרד הבריאות, 18 ביחידה לקנאביס רפואי באגף הרוקחות במשרד הבריאות, ו-14 מנהלים אונקולוגיים במרכזים רפואיים שונים ברחבי הארץ. בסוף מאי 2015 היו בישראל 22,254 בעלי רישיונות בתוקף לשימוש בקנאביס רפואי, לעומת 21,393 בעלי רישיון ב-31 בינואר 2015 וכ-1,800 בשנת 2009. בין המחצית הראשונה של שנת 2014 למחצית הראשונה של שנת 2015 חלה עלייה של כ-21% במספר בקשות מטופלים לאישור שימוש בקנאביס רפואי (12,763 בקשות לעומת 10,499). כ-60% מהבקשות החדשות וכ-98% מהבקשות לחידוש רישיון אושרו. נתונים אלו הוצגו בדיון קודם של וועדת העבודה, הרווחה והבריאות בנושא קנאביס רפואי שנערך ביולי 2015.

חיים כץ שיזם את הצעת החוק "קנאביס רפואי"

חיים כץ שיזם את הצעת החוק "קנאביס רפואי"

בין נציגי החולים, אשר ישתתפו בדיון מחר, תהיה גם יונה מנטקה קציר, מנכ"לית אגודת הפסוריאזיס הישראלית המתמודדת בעצמה עם פסוריאזיס, אשר פנתה לאחרונה לשר הבריאות בבקשה להוסיף את חולי הפסוריאזיס לרשימת מקבלי הרישיונות לשימוש בקנאביס רפואי ותדגיש כי:  "למחלת הפסוריאזיס היבטים נפשיים ופיזיים רבים. נכון להיום, נוהל מתן הרישיונות לשימוש בקנביס של משרד הבריאות מאפשר לסובלים מכאבים לקבל קנאביס ואינו כולל חולי פסוריאזיס שחלקם לא סובלים מכאבים אלא מגירוד מתמיד ולחץ נפשי ולכן חשוב להרחיב את מתן האישור ולהוסיף את חולי הפסוריאזיס שמחלתם היא רב מערכתית ומקיפה היבטים נוספים. השיקול האם לתת אישור לקנאביס לחולי פסוריאזיס צריך להיות על בסיס מצבו של החולה שכן הוכח מדעית שבמצבי לחץ נפשי חלה החמרה בתסמינים של המחלה. המשמעות היא אם חולה פסוריאזיס בין 60 אומר שהקנאביס הרפואי מרגיע אותו כנראה שיש הצדקה לתת לו. הוא לא מבקש בשביל הכיף. ההזדקקות לקנאביס הרפואי לא נפוצה בקרב כל החולים. בפועל מדובר על מיעוט שסובל בעיקר מכאבים מפושטים על פני עור, כאבים במפרקים ומחוסר שקט נפשי המפריע לתפקוד היומיומי".

  כתבות ווידאו שחבל לפספס