ידיעה כתובה |

: אוניברסיטת חיפה מענישה פעילים פוליטים

חברה נכתב על ידי

ועדת המשמעת של האוניברסיטה הטילה אתמול (18.01.2016) עונשים שונים על שלושה סטודנטים פלסטינים פעילי תא בל"ד שהפריעו להרצאתו של הד"ר המצרי עומר סאלם והאשימו אותו בשיתוף פעולה עם המדיניות של ישראל.

על הסטודנט ג'ול אליאס הוטלו 100 שעות "עבודה למען הציבור" ואיסור להשתתף בכל פעילות של האוניברסיטה למשך 60 יום. עוד הוטל עליו עונש על תנאי, שאם יעשה עבירה משמעתית נוספת יורחק מהאוניברסיטה לשנת לימודים שלמה. הסטודנטית מוראן אבו עטא, מזכירת תא בל"ד באוניברסיטה והסטודנט מועתסם זידאן קיבלו 50 שעות של "עבודה למען הציבור" ואיסור להשתתף בפעילויות האוניברסיטה למשך 60 יום. להם נאמר, שאם יעברו שוב על הדין המשמעתי יורחקו מהלימודים לסמסטר אחד.

הסטודנטים שנענשו

הסטודנטים שנענשו. קרדיט arab48.com

בחודש שעבר התקיימה באוניברסיטה הרצאה של חוקר הדתות המצרי עומר סאלם, שידוע בתמיכתו בישראל, ואף הרצה בעבר בישיבת ההסדר של התנחלות עתניאל בדרום הר חברון. סאלם דיבר בהרצאתו על דו-קיום ושיתוף פעולה מבלי להזכיר את המדיניות של ישראל כלפי הפלסטינים ואת פעולות הדיכוי הקטלניות של החודשים האחרונים. הסטודנטים האשימו אותו בנורמליזציה עם ישראל, בלעג למאבק הפלסטיני ולא איפשרו לו להמשיך בהרצאתו. אחד הסטודנטים אף הציע לו: "לך למשפחת דוואבשה ותספר להם על דו-קיום, נראה מה יגידו לך".

הסטודנטים הוצעו בכח מהאולם ע"י אנשי ביטחון של האוניברסיטה שרשמו את מספרי תעודות הזהות שלהם ואתמול (18.01.2016) הוטלו עליהם העונשים המשמעתיים. כמו כן, הסטודנטים נדרשו לכתוב מכתב התנצלות רשמי לאוניברסיטה ולמרצה המצרי, אך הם סירבו. מוראן אבו עטא אמרה ל-arab48.com "ההתנגדות שלנו לנורמליזציה עם ישראל היא עקרונית, אנחנו לא נתנצל על מה שאנחנו מאמינים בו, יש לנו את הזכות המלאה להביע את דעותינו". והוסיפה: "אוניברסיטת חיפה היא חלק קטן מהממסד הישראלי כולו והיא מבצעת את המדיניות הגזענית שלו כלפי הערבים. יש תנועות פוליטיות באוניברסיטה שמובילות הסתה חמורה ומסוכנת נגד ערבים אבל האוניברסיטה מגיבה אליהן במשיכת כתפיים למרות שהגשנו מספר תלונות בנושא."

  • וידאו שמתעד את ההפרעה להרצאה ודברי הסטודנטים

  כתבות ווידאו שחבל לפספס