ידיעה כתובה |

: ח"כיות\ים מדברות על משלוחי בע"ח חיים

סביבה נכתב על ידי

חברות וחברי כנסת דיברו על נושא המשלוחים החיים והפעולות שיש לעשות בתחום. ח"כ יעל כהן פארן: "אני בטוחה שגם מי שאוכל בשר לא היה אוכל את בשר בעלי החיים שנשלחים ארצה אם היה רואה את התמונות שהוצגו לנו."

אתמול, 18.01.16, התקיים דיון בועדת המשנה לצער בעלי-חיים בנוגע למשלוחים החיים של עגלים וכבשים מאוסטרליה ומאירופה לישראל. מאות אלפי עגלים וכבשים הובלו לישראל במשלוחים חיים בשנת 2015. בעתירה שהוגשה לבג"ץ לפני כחודש על ידי עמותות "אנונימוס" ו"תנו לחיות לחיות" קראו לאסור על המשלוחים החיים. בעתירה נכתב: "עגלים וטלאים מאוסטרליה מבלים שבועות תמימים במסע ממקומות גידולם לכאן – אך ורק כדי להישחט כאן בסוף דרך ייסורים זו", "תחילה מעמיסים אותם על משאיות ומובילים אותם בנסיעות ארוכות ומתישות אל נמלי הים באוסטרליה. לאחר מכן מובילים אותם במשך שבועיים-שלושה על-גבי אניות דחוסות אל נמל אילת. באניות הם סובלים מזוהמה, צפיפות, פחד, וסבל חריף." בין המשתתפות בדיון הייתה לין ווייט, אחת הפעילות הבולטות ביותר להגנה על בעלי חיים באוסטרליה.

לקריאה נוספת על הדיון

בדיון השתתפו חברי הכנסת תמר זנדברג, יעל כהן פארן, שרן השכל, נורית קורן, איתן ברושי, יעל גרמן, חיים ילין וענת ברקו. חברי כנסת שונים התבטאו בנושא המשלוחים החיים.

ח"כ דב חנין (הרשימה המשותפת): "מביש שישראל היא השיאנית במזרח התיכון במשלוחים חיים, וחייבים להפסיק אותם, מארבע סיבות: ראשית, מסיבה אנושית – הסבל והטראומה הכרוכים במסע הייסורים הארוך הזה הם בלתי מתקבלים על הדעת. שנית, מסיבה בריאותית – תנאי התברואה הירודים עלולים להוביל להתפשטות של מחלות זיהומיות. סיבה נוספת, היא הסיבה הכלכלית – יש להעניק עדיפות לגידולים חקלאיים בישראל, ואילו המשלוחים החיים יקרים יותר מאשר חלופות. ולבסוף, הסיבה הסביבתית – זיהום המערכת האקולוגית הימית".

ח"כ תמר זנדבג: ״המשלוחים החיים זו רעה חולה פסולה שלא צריכה להתקיים. מדובר על נתח קטן בלבד מהשוק שיכול להתמלא באמצעית גידול מקומי וייבוא של בשר ולא של בעלי -חיים. המשלוחים החיים נכנסו בצורה זוחלת כדי להוריד את המחיר אבל הורדת המחיר לא משמעותית אם בכלל לעומת הסבל של בעלי החיים והנזק הבריאותי והסביבתי. לכן הגשתי הצעת חוק לביטול המשלוחים החיים ואני מצפה לקדם אותה."

ח"כ שרן השכל (ליכוד): "כפעילה במאבק הזה, אמשיך לטעון מעל כל במה כי אין דרך הומנית להרוג בעלי-חיים. מעבר לזה, יש לעשות הכל על מנת למנוע את סבלם של בעלי החיים במשלוחים החיים גם אם נדרש לבטלם".

ח"כ יעל כהן פארן (המחנה הציוני): "הטענה כי הורדת המכסים על משלוחים חיים תוריד את מחירי הבשר הוכחה כשקרית, משלוחי בעלי החיים לא הובילו להוזלה, אלא רק הגבירו את ההתעללות בבעלי חיים. החיות עוברות מסע של ייסורים במהלכו טובעים בצואה של עצמם, נאנקים בצפיפות, ונשרפים בחום בבטן האונייה." "פניתי לשר החקלאות בנוגע למשלוחים החיים, ואני בטוחה שגם מי שאוכל בשר לא היה אוכל את בשר בעלי החיים שנשלחים ארצה אם היה רואה את התמונות שהוצגו לנו".

ח״כ יעל גרמן (יש עתיד): ״העדות ששמענו בוועדה מגב׳ לין ווייט העוסקת רבות בנושא המשלוחים הבינלאומיים מזעזעת ומעלה צורך דחוף בקביעת נהלים מחמירים להובלת בעלי חיים. המצב היום בלתי נסבל מבחינה הומנית ומסוכן מבחינה בריאותית״.

יושב ראש הועדה, ח"כ איציק שמולי (המחנה הציוני) דיבר על השינויים שיש לבצע בתחום. שמולי: "הוועדה רשמה לפניה את הנתונים לפיהם מדיניות זו לא הביאה להורדת מחיר הבשר הטרי בשווקים, ותפעל בשני מישורים מקבילים: במישור אחד לקידום תקנות מול משרד החקלאות שנוגעות לייבוא בעלי-חיים, ולקידום שינוי מדיניות במובן של מעבר מסחר בבעלי-חיים לסחר בבשר וייצור מקומי".

לין ווייט אמרה בסיום הדיון כי שמחה לראות שחברי כנסת מימין ומשמאל מגלים אכפתיות בנוגע לרווחתם של בעלי החיים. "תמיד האמנתי שאם תיחשף האמת על מה שעובר על בעלי החיים במשלוחים החיים, הממשלה והציבור בישראל יפעלו להפסקתם", אמרה ווייט. "זה פשוט לא הגיוני להוביל בעלי-חיים מהקצה השני של העולם רק כדי לשחוט אותם בישראל."

צעדת בעלי החיים 2015 (לדף הכתבה ») ( Available in English » )

כ-15,000 פעילות ופעילים למען בעלי חיים מלאו את כיכר רבין (3/10/2015), לאחר שצעדו ברחובות תל אביב. את העצרת בכיכר הנחתה אורלי וילנאי והשתתפו בה דוברות ודוברים שחלקם עשו שינוי בחיים - מפגיעה בלתי מודעת בבעלי חיים להגנה עליהם.
הופק ע"י: | עלה ב: 14/10/2015

 
 

הוספת תגובה לכתבה

  כתבות ווידאו שחבל לפספס