ידיעה כתובה |

: ננצח את הפטריארכיה במילים?

חברה נכתב על ידי

דיבייט פמיניסטי לנשים, הסברים על חינוך מיני בשיטת ספוקן וורד וסרטונים של צעירות\ים המדברות על נושאים מגוונים וביניהם הקהילה הגאה, פמיניזם והטרדות מיניות. האם הכלים הללו יעזרו לנו?

לאחרונה החל לפעול בתל אביב מועדון דיבייט פמיניסטי לנשים. דיבייט הינו צורת ויכוח פורמלית ומתקיימות ברחבי עולם וגם בישראל תחרויות רבות של דיבייט. היוזמה נקראת "בקול שונה" והתוכנית, על פי המארגנות, היא לקיים עשרה מפגשים לתרגול דיבייט. חלק מהמטרה הסופית היא להשתמש בדיבייט ככלי לדיונים על מגדר ופמיניזם.

היוזמה הזו לדיבייט פמיניסטי אינה יחידה. ניתן לראות רבות ורבים המשמשים במילה המדוברת על מנת להעביר מסרים של פמיניזם ושל חינוך מגדרי ומיני. אחת הדרכים היא ספוקן וורד. מדובר ב"סגנון אמנות חדשני המשלב שירה, אמנות וראפ", זאת על פי ההסבר של ניבה לכטמן, שייסדה את "השיחה" יחד עם אלון מטריקין. "השיחה" היא מיזם העוסק בחינוך מיני בישראל. בסרטון הבא אלון וניבה מדברים על ספוקן וורד ועל הדרך בה ניתן להשתמש בו בחינוך מיני ככלי להעברת מסרים וליצירת שיח ועניין.

בערבי "פואטרי סלאם" המתקיימים במספר מקומות ברחבי הארץ ניתן לשמוע בין היתר קטעים של ספוקן וורד בנושאי פמיניזם, נטייה מינית והטרדות מיניות. תחרויות ספוקן וורד מסוג זה מתקיימות במקומות שונים בעולם. בסרטון הבא מארה יעבץ מבצעת קטע ספוקן וורד על היחס למילה "פמיניזם". "אתה יכול לומר שאני עקשנית או פסימיסטית, לצחוק עלי, לירוק עלי, לומר גם נרקיסיסטית, לחפצן, לעצבן, להקצין, מצידי תקע בי גם סכין. רק אל תאמר 'פמיניסטית'." 

למילים מדוברות יש משמעות וכוח, אך האם הן באמת יכולות להתחרות ולקדם מטרות במידה שתשתווה לדרכי מחאה אחרות, להפגנות למשל? אני חושבת שידע בדיבייט ובספוקן וורד יכול לעזור לי באופן אישי להשתפר בניסוח טיעונים ובהעברת מסרים ודעות, גם בכתב. אולי בעזרת דגש רב יותר על קטעי דיבור נוכל לעורר דיון וגם שיחה מעמיקה יותר על פמיניזם.

  כתבות ווידאו שחבל לפספס