ידיעה כתובה |

: מזרח ירושלים- הריסות, פצועים ופרובוקציות

מדינה נכתב על ידי

אתמול (06.01.2016) בערב נורה בראשו ילד בן 12 בכפר עיסאוויה במזרח ירושלים, היום (07.01.2016) כוחות משטרה וצבא הרסו בתים ומסעדה בסילוואן ובבית צפאפא. בבוקר גורמי ימין הקיצוני עלו לאל-אקצא והכריזו "כאן צריך להיבנות בית המקדש".

בכלי התקשורת הפלסטיניים דווח  כי בעקבות כניסת כוחות צבא ומשטרה לכפר עיסאוויה אתמול בערב (06.01.2016) התפתחו עימותים עם צעירים בכפר שבמהלכם ירו כוחות הביטחון כדורי גומי ורימוני הלם. הנער אחמד תאופיק אבו-חומוס נורה בראשו מכדור גומי ונפצע קשה. מוחמד אבו-חומוס מוועדת המעקב של הכפר, סיפר שהוא הותקף ע"י החיילים אשר החרימו לו את הטלפון הנייד ומחקו ממנו את התמונות והסרטונים שצילם. תושבי הכפר הפגינו רק לפני מספר ימים יחד עם סטודנטים ופעילים יהודים נגד המחסומים החדשים שחונקים את הכפר ונגד פעולות הדיכוי של הצבא.

קרדיט: silwanic.net

הילד מוחמד תאופיק אבו-חומוס. קרדיט: silwanic.net

באתר החדשות arab48.com דווח כי הבוקר נכנסו קבוצת מתנחלים בליווי שוטרים חמושים למתחם מסגד אל-אקצא. על פי עדי ראייה אחד המתנחלים, נשא נאום מול הקבוצה במהלכו דיבר על בית המקדש היהודי, על כך שלפלסטינים אין זכות על ירושלים ועל הצורך להרוס את מסגד אל-אקצא ולבנות במקומו את בית המקדש השלישי.

במקביל, דחפורי עיריית ירושלים בגיבוי כוחות גדולים של המשטרה והצבא הרסו בסילוואן דירה בבנייה ששייכת לנדיה אבו דיאב. בשיחה עם silwanic.net נדיה סיפרה כי היא התחילה לבנות את הדירה בחודש ספטמבר האחרון, אך הפסיקה אותה לאחר שקיבלה צו הריסה. לדבריה היא ניסתה להוציא מהעירייה רישיון לבנייה אך סירבו לבקשתה. באזור אחר של סילוואן נהרס בית נוסף בתהליכי בנייה ששייך למשפחת אבו-זיאב, ובבית צפאפא הרסה העירייה חלק ממסעדה (144 מטר מרובע שנבנו כהרחבת המסעדה בשלושת החודשים האחרונים), שלדברי בעליה, בנייתו עלתה כ-400 אלף שקלים.

הריסות הבתים במזרח ירושלים הן חלק ממדיניות מוצהרת של "שמירה על המאזן הדמוגרפי" ודחיקת הפלסטינים החוצה מירושלים. צפו בכתבה "שטח ירוק"  שמתארת את הראציונל

שטח ירוק (לדף הכתבה ») ( Available in English » )

'שטח ירוק' הוא סרט תיעודי הבוחן את המדיניות המפלה של ישראל במזרח ירושלים. מאז כיבוש הגדה המערבית ב 1967, נעשה שימוש בתכנון עירוני ככלי לויסות הגידול של האוכלוסייה הפלסטינית בעיר המעורבת, ולשמירה על הרוב היהודי בה. כתוצאה מהמדיניות המפלה, כשליש מהבתים במזרח ירושלים נבנו באופן 'בלתי חוקי', וכתוצאה מכך נהרסים בידי הרשויות כ 100 בתים פלסטינים מידי שנה. הסרט משלב ראיונות עם תושבים ישראלים ופלסטינים, אדריכלים, עיתונאים ופוליטיקאים, בניסיון להציג מציאות מורכבת זו, אשר יש לה השלכות משמעותיות על תהליך השלום כולו.
עלה ב: 27/12/2009

 

 
 

הוספת תגובה לכתבה

  כתבות ווידאו שחבל לפספס