ידיעה כתובה |

: לא יבקרו אסירים בשבת?

חברה נכתב על ידי

בקיץ שעבר נתלו ברחבי בתי הסוהר בישראל מודעות המבשרות לאסירים ובני משפחותיהם, כי החל מאוגוסט 2014 ייפסקו ביקורי משפחות וידידים בבתי הכלא בשבתות. האגודה לזכויות האזרח בישראל עתרה לבג"ץ נגד ההחלטה שפוגעת קשות באסירים ובמשפחותיהם.

לא בכדי נקבע יום שבת, יום המנוחה הרשמי בישראל, כיום ביקור בכלא, שאף עוגן בפקודת נציבות שב"ס. רוב האנשים לא עובדים בשבת וילדים אינם פוקדים את מוסדות הלימוד, ועל כן פנויים לביקורי קרובים בבתי הסוהר, שלעתים ממוקמים במרחק רב ממקום מגוריהם. ואכן, שבת היתה יום ביקור עמוס במיוחד. התכתבויות עם שירות בתי הסוהר בדרישה להשיב את ביקורי השבת לא צלחו, וב- 3.12.15 הוגשה בנושא עתירה לבג"ץ בשם שלושה אסירים נטולי חופשות ובני משפחותיהם מדרגת קרבה ראשונה.

prison

בית סוהר שיטה

בעתירה נטען, כי החלטת שירות בתי הסוהר, הפוגעת אנושות בזכותם של אסירים ובני משפחותיהם לחיי משפחה ולכבוד, אינה מידתית ואינה סבירה. היא מעצימה את ניתוקם של הכלואים מהעולם, פוגעת אנושות בזכותם ובזכות בני זוגם, הוריהם וילדיהם לחיי משפחה, ומערימה קשיים בלתי נסבלים על מימוש הקשר המשפחתי. חיסול ביקורי השבת פוגע במיוחד במשפחות משכבות חלשות, שבהן בני המשפחה אינם יכולים להיעדר מעבודות בשכר נמוך, לעתים קרובות ללא קביעות, אשר כל היעדרות מהן כרוכה בוויתור על שכר ובחשש לפיטורין, ובוודאי היעדרויות חוזרות ונשנות. הקשר בין עוני לפשיעה מוכר וידוע. רבים מהאסירים ובני משפחותיהם נמנים על השכבות החלשות ביותר באוכלוסייה.

עוד צויין, ששינוי המדיניות של שב"ס סותר את עקרון טובת הילד, המחייב לשקול את טובתם של ילדים בכל החלטה המשליכה על חייהם. בספרות המחקרית מכונים ילדי אסירים "הקורבן הנעלם" או "הקורבן הנשכח", ילדים בסיכון גבוה לנשירה מהלימודים, להתמכרויות ולפעילות עבריינית, ושהתפתחותם התקינה תלויה לא מעט בקשר תדיר ויציב עם ההורה הכלוא. עבורם, ביטול ביקורי שבת משמעו הפסד ימי לימודים, והתמודדות עם שאלות שיתעוררו במסגרות הלימוד ועם סטיגמה, שתצטרף לקשיים האינהרנטיים הטמונים בהתמודדות עם הורה כלוא.

  כתבות ווידאו שחבל לפספס