ידיעה כתובה |

: מחאה בעזה נגד מצרים: "למה הרגו אותו?!"

מדינה נכתב על ידי

ביום חמישי שעבר (24.12.15) נורה למוות צעיר פלסטיני הסובל מהפרעות נפשיות שחצה את הגבול בין רצועת עזה למצרים. תקרית הירי שבה הרגו החיילים המצריים את הפלסטיני יצחק חסאן (28) תועדה בוידאו, ועוררה זעם רב ברשתות החברתיות שהגיע אתמול (27.12.15) גם לרחוב.

אתמול התקיימה הפגנת מחאה מול בניין השגרירות המצרית בעיר עזה, שאורגנה ע"י "פורום הצעירים הפלסטיני". המפגינים החזיקו שלטים עם הכיתוב "איפה זכויות האדם?", "איפה חובת השכן, מצרים?" ו"למה הרגו אותו?!" סיסמא שהפכה ל"האשטאג" נפוץ מאד ברשתות החברתיות.

מוחמד לבד, דובר פורום הצעירים הפלסטיני דרש בהפגנה מהצבא והממשלה המצרית "לחקור בדחיפות את הרג הצעיר הפלסטיני ולהעמיד לדין את מבצעי הפשע."  "מדוע נהרג יצחק חסאן ע"י החיילים המצרים בדם קר, אם הם יכלו לראות כי הוא לא נושא איתו דבר ואינו מהווה שום סכנה לביטחון מצרים?!" שאל.

כפי שניתן לראות בסרטונים שהופצו לאחר ההרג, הצעיר הפלסטיני חוצה את גדר הגבול בכ-5 מטרים בלבד, בעודו עירום לחלוטין, ונורה מיד ללא אזהרה. איש בטחון פלסטיני שנכח במקום, ולא הצליח למנוע מהצעיר לחצות את הגבול, נראה צועק לעבר החיילים שיפסיקו את הירי וסימן להם בידיו כי האדם שבו הם יורים אינו שומע אותם וסובל מהפרעות נפשיות, אך ללא הועיל. לאחר הירי הקטלני, גופתו של הצעיר נלקחה ע"י צבא מצרים ועד עכשיו עדיין לא הוחזרה לידי משפחתו.

יש לציין כי היום (28.12.15) גם מת מפצעיו יוסף אבו-סביח'ה (48) שנפצע מירי צה"ל בהפגנות יום השישי האחרון ברצועת עזה.

מאז נפילתו של נשיא מצרים מתנועת האחים המוסלמים מוחמד מורסי ועליית שלטונו של עבד אל-פתח א-סיסי התחזק שיתוף הפעולה בין מצרים לישראל סביב שימור המצור על רצועת עזה. בנוסף לסגירת מעבר רפיח, בתקופה האחרונה מצרים מנהלת מערכה להשמדת המנהרות שבין רצועת  עזה לסיני מה שמחמיר עוד יותר את מצבם הכלכלי של תושבי הרצועה ואת התוצאות ההרסניות של המצור. על רקע הידוק המצור הישראלי-מצרי על הרצועה ושיתוף הפעולה המתמשך עם ישראל התגברו הזעם והביקורת ברחוב הפלסטיני על המשטר המצרי שהגיעו לנקודת שיא מסוימת לאחר תקרית הירי האחרונה.

קרדיט arab48.com

קרדיט arab48.com

 
 

הוספת תגובה לכתבה

  כתבות ווידאו שחבל לפספס