ידיעה כתובה |

: לכתו של יוסי שריד

חברה נכתב על ידי

בגיל 75 יוסי שריד הלך לעולמו. הוא נפטר ביום שישי, 04.12.15. שריד היה ממנהיגי השמאל הישראלי, בין היתר הוא כיהן כשר החינוך וכשר להגנת הסביבה.

הפעיל החברתי יגאל שתיים כתב כיצד כתיבתו של שריד הניעה אותו לפעול בעד הפליטים האפריקאים. הוא ציטט מתוך כתבה של שריד בעיתון "הארץ": "אל תעשו להם חיים קלים, למחליטים. אם מישהו מכם מכיר משפחה, מכיר ילדים, המועמדים לגירוש – איספו אותם לביתכם, החביאו. נראה אותם, את נציגי החוק, שיבואו לחפש בעליית הגג, במרתף, בארונות, מתחת למיטות, ויקרעו את הילדים מזרועותינו. אולי לא נצליח להעביר את רוע הגזירה, אבל כך ראוי לבני אדם לנהוג, לבל יאבדו צלמם."

גם אנונימוס כתבו על פועלו של שריד והתחברו אל דמותו בעקבות תמיכתו בזכויות בעלי החיים. כשר חינוך, שריד הפסיק את הניסויים בבעלי חיים בבתי הספר.

שריד התבטא רבות בנושא הסכסוך הישראלי פלסטיני, גם לאחר שפרש מהפוליטיקה. לפני כעשרה חודשים צילמו חברי צוות הטלוויזיה החברתית את ועידת ישראל לדמוקרטיה. יוסי שריד דיבר גם הוא בועידה.

בקטע שהבאתי שריד מדבר בדיון העוסק בשאלה, האם הימין עדיין ליברלי מבחינה מדינית? במהלך הדיון שריד דיבר על כך שליברליזם לא יכול להתבטא רק בחלק מהתחומים. הוא טען כי מי שכובש, מי שכולא ילדים וילדות, לא יכול, על פי ההגדרה, להיות ליברל.

בנוסף, שריד דיבר על המיינסטרים : "כשאני שומע על מושגים כמו מיינסטרים וכולי, אוחזת בי חלחלה." יוסי שריד השווה את המיינסטרים ל"ים המוות שבו מתות כל האמונות והדעות." ועל רקע המנגינה החוזרת של "הקיצוניים משני הצדדים", "קיצון הוא תמיד רע", בחברה שמקדשת את המיינסטרים, המילים הללו חשובות בשבילי.

  כתבות ווידאו שחבל לפספס