ידיעה כתובה |

: אתר פסולת מאיים לחנוק את מזרח ירושלים

חברה נכתב על ידי

בצל האירועים בירושלים, ביום חמישי הקרוב, 22.10.2015, יערך דיון במשרד הפנים בדבר הקמת אתר להטמנת פסולת בצמוד לעיסאוויה. התוכנית מהווה חוליה נוספת ביצירת טבעת חנק תכנונית שתחסום כל אפשרות עתידית משמעותית לפיתוחה של שכונת עיסאוויה ופגיעה קשה ומתמשכת בזכויות האדם הבסיסיות של תושביה, לרבות הזכות לקורת גג ולשירותים ציבוריים נאותים.

הועדה המחוזית לתכנון ובנייה בירושלים אישרה את התכנית להקמת מטמנת פסולת אזורית בנחל אוג כבר בפברואר 2015. התכנית, המשתרעת על שטח של כ-520 דונם, מציעה למלא את החלק העליון של אפיק הנחל בעודפי עפר מאתרי בנייה מרחבי ירושלים תוך שינוי תוואי הנחל מעמק לגבעה. עמותת 'במקום- מתכננים למען זכויות תכנון', בשיתוף עם תושבי שכונות עיסאוויה, ענתא ושועפט הגישו התנגדות לתכנית בדיון שנערך בדצמבר 2014. לטענתם, התכנית תוביל לשינוי קיצוני של פני השטח, קו פרשת המים והסדרי הניקוז בהר ותפגע באופן קיצוני וחמור בזכויותיהם של תושבי השכונות הסמוכות. יהווה חוליה נוספת ביצירת טבעת חנק תכנונית שתחסום כל אפשרות עתידית משמעותית לפיתוחה של שכונת עיסאוויה ופגיעה קשה ומתמשכת בזכויות האדם הבסיסיות של תושביה.

עיסאוויה

עיסאוויה

לא מדובר כאן במקרה רגיל שבו אוכלוסייה הנהנית מתנופת פיתוח צריכה לספוג גם את הצדדים הפחות יפים של אותו פיתוח (קרי, את עודפי העפר שלה). נהפוך-הוא, כאן מדובר בשכונות מוחלשות הסובלות מתת פיתוח ושפונקציות ציבוריות נחוצות כגון, בתי ספר, מרפאות, כבישים ומדרכות, חסרות בהן. לא סביר לדרוש דווקא מאוכלוסייה זו לספוג את הלכלוכים שתנופת הפיתוח במערב העיר מייצרת.

אדריכלית אפרת כהן-בר, רכזת תחום ירושלים המזרחית בעמותת 'במקום' מסבירה ש: "בחירת ערוץ נחל אוג, הצמוד לעיסאוויה, עבור המטמנה היא נדבך נוסף בהצרת מרחב המחייה של תושבי השכונה, הסובלים כבר היום מצפיפות רבה וחוסר במבני ציבור ושטחים ירוקים. דווקא בעת הזו, בשעה שכולנו חווים על בשרנו את תוצאותיה של אפליה מתמשכת, ראוי הוא לבטל את התכנית ולהעבירה אל מקום שלא יפגע באיש".
עיריית ירושלים פועלת, בניגוד לתכניות קיימות ובניגוד לנהלים מקובלים, לשם אישור תכנית שעלולה לפגוע בלמעלה מ-80,000 תושבי השכונות עיסאוויה, ענאתא, מחנה הפליטים שועפט והגבעה הצרפתית. משמעות הקמת אתר ההטמנה בין שכונות מגורים היא כהקמת מפעל רועש ומזהם. "מפעל המטמנה" עתיד לפעול כעשרים שנה שבהם יסבלו תושבי השכונות מרעש תמידי, אבק ותנועה מוגברת של משאיות.

עמותת 'במקום', הגישה ערר לתכנית מתאר מקומית "13900: אתר להטמנת פסולת אינרטית וטיפול בפסולת יבשה וביצוע שיקום נופי ופארק מעליו". בשם תושבי השכונות הפלסטיניות הסמוכות לאתר המתוכנן.

(הדיון יערך בוועדת ערר של המועצה הארצית לתכנון ובניה, במשרד הפנים, רחוב קפלן 2, ירושלים, ביום חמישי הקרוב, 22.10.2015, בשעה 09:30)

עוד על מזרח ירושלים, תכנון ואפליה

  כתבות ווידאו שחבל לפספס