ידיעה כתובה |

: עדאלה נגד ענישה קולקטיבית במזרח ירושלים

מדינה נכתב על ידי

מרכז עדאלה ליועמ"ש ויינשטיין: עליך למנוע ענישה קולקטיבית של תושבים פלסטינים במזרח ירושלים
מרכז עדאלה פנה ביום שני האחרון, 21.9.15, ליועמ"ש עו"ד יהודה ויינשטיין בדרישה כי יפעל נגד תכניות הממשלה "להפעלת אכיפה מוגברת" במזרח ירושלים, וזאת בעקבות האירועים האחרונים באזור. ע"פ פרסומים בתקשורת, בכוונת הרשויות לבנות "תיקי אכיפה" שיכללו מידע על חריגות בנייה, חובות למס הכנסה וביטוח לאומי, בעיות תברואה, רישוי עסקים ועוד, ולאחר שייבנה התיק, ייצאו הרשויות לאכיפת עבירות אלה. בנוסף, פורסם כי משטרת התנועה תתגבר את כוחותיה במזרח ירושלים, ושוטרי התנועה יעמדו ביציאות מהכפרים ובצירי התנועה המרכזיים ויבדקו רישיונות ותקינות של כלי הרכב.

עו"ד נדים שחאדה ממרכז עדאלה ציין בפנייתו ליועמ"ש כי מדובר במדיניות פסולה. "תכנית המשטרה הנ"ל, ובמיוחד האכיפה המוגברת בגין הפרות בנייה, תברואה, עסקים, תעבורה וכד', מהווה, ללא ספק, ענישה קולקטיבית לכלל תושבי מזרח ירושלים הפלסטינים, וזאת בניגוד הן למשפט הישראלי והן למשפט הבינלאומי. תזמון התכנית מוכיח כי הגברת האכיפה הנ"ל באה בגדר פעולה נקמנית על המתרחש בימים האלה באזור."

קרדיט: Tiviet

קרדיט: Tiviet

בנוסף, נטען בפניית עדאלה כי תכניות הממשלה לאכיפה מוגברת עושה שימוש באוכלוסייה אזרחית וזכויותיה, אשר אין בינן לבין האירועים כל קשר: "השימוש באוכלוסייה האזרחית בצורה פסולה שכזאת מוביל למסקנה, כי המניע מאחורי התכנית הינו הרתעתי ופסול, אשר משתמש בכלל האוכלוסייה האזרחית והכלים אזרחיים על מנת להשיג מטרות פוליטיות…שיקולי בטחון, שהם כביכול המניע העומד מאחורי ההחלטה לפי הצהרות המשטרה, אינם ממין העניין לצורך הפעלת שיקול דעתן של הרשויות המוסמכות לענייני, בניה, רישוי עסקים, מיסוי, תברואה, תעבורה וכדומה."

עוד ציין עו"ד שחאדה כי חלק ניכר מהבניה הלא מוסדרת, מצב התברואה, התשתיות ורישוי העסקים במזרח ירושלים, הנו תוצאה של חסמים ומכשולים אשר הוצבו על ידי הרשויות, על מנת למנוע פיתוח השכונות והכפרים הפלסטיניים ועל מנת לשרת אינטרסים פוליטיים של ישראל ככוח כובש באזור. "הפעלת אכיפה מוגברת בתחומים שהוזכרו לעיל מהווה הוספת חטא על פשע כלפי תושבי מזרח ירושלים הפלסטינים", כתב עו"ד שחאדה.

לאור כל זאת, דרש מרכז עדאלה מהיועמ"ש למנוע כל צעד שיש בו ענישה קולקטיבית כלפי האוכלוסייה הפלסטינית בירושלים המזרחית.

 
 

הוספת תגובה לכתבה

  כתבות ווידאו שחבל לפספס