ידיעה כתובה |

: יום הנראות הביסקסואלית

חברה נכתב על ידי

אתמול (23/9/15) צוין ברחבי העולם יום הנראות הביסקסואלי. בישראל, לא צוין תאריך זה אתמול, מכיוון שהתנגש עם יום הכיפורים, אך יצוין היום באירוע מרכזי שיערך בתל אביב.

שלום, אני יעל, בת 20, מיפו ואני ביסקסואלית. ביסקסואליות היא מבחינתי פוטנציאל משיכה רומנטית ו/או מינית, לא/נשים מיותר ממין ו/או מגדר אחד, לא בהכרח באותה צורה, לא בהכרח באותה עוצמה ולא בהכרח באותו זמן. ישנן הגדרות נוספות, אך זאת ההגדרה שאני מוצאת כנכונה ביותר והיא לקוחה מתוך בלוגה של שירי אייזנר.

כנערה יצא לי לחוות לא מעט קשיים תוך התבגרות והבנה שאני ביסקסואלית וזאת למרות שבשנים האחרונות יותר ויותר סלבריטאיות/ים הגדירו עצמם כנמשכים ליותר ממגדר אחד. הבולטים שבהם-מיילי סיירוס, רן דנקר, דרור רפאל, קריסטין סטיוארט, תמר איזנמן ועוד רבות ורבים אחרים. למרות הנראות ההולכת וגדלה, כביכול, הקהילה הביסקסואלית עדיין סובלת מאפליה והכחשת עצם קיומה- הן מהקהילה הגאה והן מהחברה הסטרייטית. גם בתקשורת ההתייחסות לביסקסואליות היא קלושה ביותר ולרוב אפילו המילה עצמה מושמטת מתוך כתבות העוסקות בסלבריטאיות/ים שיוצאות/ים מהארון. חשוב לי להבהיר, ביסקסואליות היא משיכה מינית ו/או רומנטית לכל דבר, ולכן הכחשתה והעלמתה מן התודעה הציבורית היא אלימה ופוגענית בדיוק כמו הכחשה של כל משיכה אחרת.

Some sort of flag

הדגל הביסקסואלי

הקהילה הביסקסואלית סובלת מהקצעת משאבים נמוכה, מבריאות ירודה, מאלימות מינית ומשיעור התאבדויות ומצוקות נפשיות גבוה יותר מזה בחברה הכללית. רבים מאלה נובעים מאותה חוסר קבלה והכחשה. המאבק על הנראות של הקהילה אינו מאבק שולי, הוא מאבק ממשי וחשוב נגד אלימות ואפליה שגובים לעיתים מחירים גבוהים מאוד.

בעיניי, הביסקסואליות במובנים רבים היא מהפכנית וקשה לעיכול יותר משאר המשיכות כי יש בה סתירה מסוימת לערך הכה בסיסי עליו רובנו מתחנכים- ההפרדה בין שחור ללבן, הדיכוטומיה. משהו ביכולת של אדם או אישה להימשך משיכה כלשהי ליותר ממין או מגדר אחד מערער את הבסיס הרעיוני שיש בעולם הומואים ולסביות וסטרייטים וסטרייטיות. עולם בו הכל מוחלט. יש שחור ויש לבן. לדעתי דווקא הפתיחות והגדלת הנראות הביסקסואלית היא שתביא לעולם חופשי ונאור יותר, לעולם פחות דיכוטומי, לעולם עם צבעים רבים יותר והכלה גדולה יותר של כלל הנשים והאנשים ולא רק בהקשר של משיכה מינית ו/או רומנטית.

-מתוך "המגפון"

לכבוד השנה החדשה ולאחר יום הכיפורים שעבר, נותר לי רק לאחל לכולנו, שנה של הכלת מורכבויות ושל קבלת האחר, שנה של פתיחות ושנה של למידה.

לקריאה נוספת:
"הביסקסואליות מאיימת על המיינסטרים" (מתוך אתר מאקו גאווה)
"כל הטעמים הכי טובים: מה זה אומר להיות ביסקסואלית?" (מתוך האתר של איגי- ארגון נוער גאה)

  כתבות ווידאו שחבל לפספס