ידיעה כתובה |

: מופע האשליות של המשרד להגנת הסביבה

סביבה נכתב על ידי

המשרד להגנת הסביבה פרסם היום את תוכניתו לצמצום זיהום האויר במפרץ חיפה וביסס את תוכניתו על המעבר לאנרגית גז.
עבור תושבי מפרץ חיפה התוכנית היא רק אחיזת עיניים: מחד מובטחת הפחתה בזיהום בשל המעבר לגז, ומאידך, זיקוק הגז מתוספיו הרעילים (קונדנסטים) הולך להתבצע במפרץ חיפה כמו גם איחסון הקונדנסטים, תוצרי ה"לוואי" הרעילים והנדיפים.
התוכנית הקיקיונית שפורסמה, מכשירה את הלגיטימציה לרחבת התעשיות המזהמות, בכללם הרחבת בתי הזיקוק בחיפה פי 3 ותוכנית קרקעות הצפון שתכיל גם את בית הזיקוק החדש לגז במסווה של "אנרגיה ירוקה".

צילום: מגמה ירוקה

צילום: מגמה ירוקה

כיום במפרץ חיפה, פליטת החומרים המסרטנים לקמ"ר גבוהה בסדר גודל משאר המחוזות בארץ, פליטת חומרים אורגניים נדיפים ממפעלי מפרץ חיפה הנה 2,400 טון בשנה (פי 21!! מרמת חובב). במהלך שנתיים דווחו – 65 אירועי חומרים מסוכנים במפעלים הגדולים במפרץ חיפה ובנוסף נמדדו חריגות בפליטת מזהמים ברחבי חיפה, נשר, קריות (על פי הנתונים שהוצגו על ידי איגוד ערים בועדת ערר בז"ן בירושלים בחודש יולי 2015).
בנסיבות אלה היינו מצפים כי המשרד להגנת הסביבה יתרכז בלהגן על התושבים ויפעל להגברת האכיפה על המפעלים המזהמים. בנוסף, אנחנו מצפים כי המשרד יתמוך בהקמת מערך פילטור יעיל של כלל המזהמים הנפלטים כיום עם פיקוח מינימלי ולא יאפשר את הרחבת זיהום האויר והתחלואה.

צילום: מגמה ירוקה

צילום: מגמה ירוקה

מור גלבוע, מנכ"ל מגמה ירוקה: "אנחנו קוראים בין השורות ומגלים שוב כי במפרץ חיפה בעלי המאה הם בעלי הדעה, וכי עניני הון-שלטון גולשים גם להחלטות משרד שאמור לשמור על הציבור אך שומר על בעלי ההון. התוכנית להתמודדות עם זיהום האויר בחיפה מגלה טפח ומסתירה טפחיים – היא המשך ישיר לחוסר השקיפות בנתוני הניטור של המזהמים, הסתרת האמת לגבי נתוני התחלואה בקרב התושבים וכעת מעבירים בין השורות את פיתוח בית זיקוק נוסף לגז במקום שהוא כבר המזוהם ביותר בארץ. אנחנו קוראים למשרד להגנת למשוך את תוכניתו ולהחיל תחתיה תוכנית אמיתית לשיקום המפרץ שכוללת הפחתת רמות זיהום ולא הגברה עתידית של תחלואה ".

צילום: מגמה ירוקה

צילום: מגמה ירוקה

רויטל גולדשמיד, פעילת מגמה ירוקה וממובילות המאבק:"התוכנית להתמודדות עם זיהום האויר בחיפה שכחה גורם אחד מרכזי והוא הציבור – אנחנו, התושבים. מוכרים לנו "מטבעות אנרגיה ירוקה" בדמות גז ומסתירים כי את הגז יאחסנו ויזקקו במפרץ חיפה, מה שיגביר בהכרח במאות אחוזים את זיהום האויר והתחלואה. למעשה המפעלים המזהמים ימשיכו להתרחב על חשבון בריאותם וחייהם של תושבי מפרץ חיפה. אני מצפה ממשרד להגנת הסביבה להתרכז בשיפור המצב הקיים – הגברת האכיפה ופילטור המזהמים ולא בהנחת תשתית לשואה סרטנית בעמק הבז"ן".

גם בגרינפיס הגיבו להחלטה: "בעוד שבכל העולם עוברים משימוש בנפט ובגז המזהמים לטובת אנרגיות מתחדשות, ישראל רק כובלת את עצמה לשימוש בגז ומסרבת לתכנן לטווח הארוך. חבל שהמשרד להגנת הסביבה לא בחר ללכת שני צעדים קדימה ולחייב לפחות חלק מהמפעלים לעבור לייצור המתבסס ממקור בטוח ונקי, אנרגיית שמש".

 
 

הוספת תגובה לכתבה

לכתבה זו 2 תגובות באתר

  1. גדול הנביאים 12 באוגוסט, 2015  בשעה 11:21

    כל ממשלת והקואליציהבראשות הביב ביביהו פה גדול הצבוע הן אחיזת עניים

  2. חיפאית 12 באוגוסט, 2015  בשעה 11:28

    כל מילה אמת!!!

  כתבות ווידאו שחבל לפספס