ידיעה כתובה |

: מה עשו קשישים בעוטף עזה בצוק איתן?

חברה נכתב על ידי

שנה לצוק איתן. על פי בדיקת עמותת "ידיד" בקרית גת ובקרית מלאכי: 40% מהקשישים לא הבינו את הנחיות פיקוד העורף. שליש מהקשישים חסרו תמיכה נפשית בזמן המבצע.

"תודה על מה שאלוהים נתן לי, תודה שקמתי הבוקר עם חיוך", כך סיפרה יהודית (שם בדוי). יהודית, קשישה תושבת קרית מלאכי, שהפתיעה בשירה אופטימית את רכזת הפניות של עמותת "ידיד" אשר פגשה אותה בחודשים שלאחר מבצע צוק איתן וביקשה לשאול אותה מספר שאלות על התמודדותה עם מצב החירום ששרר ביישוב בקיץ שעבר.

elderly

40% מהקשישים לא הבינו את הנחיות פיקוד העורף.  למצולמים אין קשר לכתבה.

 

יהודית, אלמנה, ערירית, חשוכת ילדים, עם חיוך נטול שיניים היא אחת מ-123 קשישים מהערים קרית גת וקרית מלאכי, אשר השתתפו בסדרת ראיונות מיוחדים שביצעה עמותת "ידיד" בחודשים שלאחר מבצע צוק איתן במטרה ללמוד כיצד התמודד ציבור הקשישים עם מצב החירום. יהודית, אחת מהמרואיינות, סיפרה כי את האוכל בתקופת המלחמה הביא לה בן אחותה, אשר הגיע מידי יום והביא לה ארוחות חמות ומבושלות.

כאמור במהלך מספר חודשים לאחר מבצע צוק איתן הגיעו רכזות מרכזי הזכויות של עמותת "ידיד" בקרית גת ובקרית מלאכי אל מרכזי היום לקשיש וקיימו ראיונות עם הקשישים שהגיעו לפעילות כמו גם עם קשישים שהגיעו לקבל סיוע במרכזי הזכויות עצמם.
מן הנתונים עולה כי 48% מהקשישים דיווחו כי קיבלו סיוע בזמן המלחמה מבני משפחתם, 10% קיבלו סיוע מעובד סיעודי ו- 33% לא קיבלו סיוע כלל. 53% מהמשיבים סיפרו כי יצאו בעצמם בזמן המבצע לקניות של מזון, 44% רכשו בעצמם את התרופות להן הזדקקו, 26% הגיעו לסניפי הבנק או הדואר כדי למשוך את קצבת הזקנה שלהם ו- 25% יצאו מביתם כדי לבצע תשלומי חשבונות חשמל, מים וכד'.

שליש מהקשישים שהשתתפו בראיונות דיווחו כי היתה חסרה להם תמיכה נפשית בזמן המלחמה. 26% מהמשיבים העידו על קושי בעובדה שמרכזי היום לא פעלו. 21% מהמשיבים דיווחו על חוסר בפעילות תרבות ופנאי בתקופת המלחמה ו-23% מהקשישים דיווחו על חוסר בסיוע ברכישת מזון ותרופות.

כ- 40% מהמשיבים העידו כי הנחיות פיקוד העורף לא היו ברורות להם בכל הנוגע לחלוקה לאיזורים, 84% מכלל הקשישים שהתראיינו ידעו כיצד עליהם לפעול בזמן אזעקה. ניתוח השאלונים מראה כי רק ל- 54.5% מהמשיבים היה מרחב מוגן בקרבת מקום מגוריהם, 64% מהקשישים שלהם היה מרחב מוגן בקרבת ביתם הצליחו להגיע אליו, יתר הקשישים 36% נשארו בבית בשל מגבלות רפואיות או בשל חוסר במרחב מוגן בקרבה מספקת. 43% מהקשישים דיווחו כי מאז צוק איתן הם חשים חרדות גדולות יותר מאשר לפני כן.

הרכזות שערכו את הראיונות מספרות כי נתקלו בתופעה שקשישים ביקשו תוך כדי הריאיון אוזן קשבת למצוקותיהם הקשורות באופן ישיר או עקיף לתקופה הרלוונטית (רבים מהם פתחו בשאלות ובקשות לעזרה בנושא מיצוי זכויות). ברוב המקרים אותם קשישים הופנו לטיפול במרכז הזכויות הקרוב או לחילופין החל טיפול בפניה כבר במקום לאחר סיום הסקר. לקשישים ניצולי שואה מתוך קבוצת המתושאלים בקרית מלאכי נקבעה פגישה עם נציגה של מרכז "ידיד" שהגיעה למרכז יום לקשיש לחשיפה והדרכה בנושא מיצוי זכויות לניצולי שואה.

כאמור, בראיונות השתתפו 123 קשישים מתוכם 82 (66.2%) נשים ו-36 (29.2%) גברים, 53 (43%) נשואים, 49 (40%) אלמנים, 12 גרושים (9.8%), רוב (44%) המשתתפים בעלי השכלה יסודית ו- 30% בעלי השכלה תיכונית, ל – 113 (92%) ממשתתפי הראיונות יש ילדים, 56% חיים עם משפחה, 36.6% חיים לבדם והיתר (כ8%) חיים עם עובד סיעודי, 53% דיווחו שהם שולטים היטב בשפה העברית, 37.4% דיווחו על שליטה חלקית בעברית.

  כתבות ווידאו שחבל לפספס