ידיעה כתובה |

: ח'דר עדנאן השובת רעב נמצא בסכנת חיים

חברה נכתב על ידי

כבול למיטתו, בעוד מצבו הרפואי מידרדר ומגיע לסכנת חיים, ח'דר עדנאן שובת רעב במחאה על מעצרו המנהלי.

ח'דר עדנאן, השובת רעב במחאה על מעצרו המנהלי – נמצא בסכנת חיים. בניגוד לשביתות רעב קודמות עדנאן שובת לפי מה שמוכר כ"מודל שביתה אירית". בשביתה זו הוא שותה מים בלבד ומסרב לקבל מינרלים (בכלל זה מלח) וויטמינים. על פי הספרות הרפואית, במצב של שביתת רעב התלויה במים בלבד מעל 42 יום צפויים סיבוכים חמורים וסכנת חיים. היום נכנסת שביתת הרעב של ח'דר עדנאן, המאושפז בבית החולים אסף הרופא, ליומה ה-51.

עדנאן, ששוחרר ממעצר מנהלי ב-2012 בעקבות שביתת רעב ממושכת, נעצר שוב לפני כשנה ופתח בשביתת הרעב הנוכחית בעקבות הארכת מעצרו המנהלי. בנוסף להימנעותו ממזון ותוספים, עדנאן מסרב לעבור בדיקות רפואיות ולקבל כל טיפול רפואי. במהלך ביקור שערך מוקדם יותר היום עו"ד סמאר סמעאן מטעם רופאים לזכויות אדם, דיווח עדנאן על התדרדרות קשה במצבו. רופאים לזכויות אדם חוששים כי בכל רגע תחול החמרה נוספת במצבו, שעלולה להביא למותו.

צפו בכתבה על שביתת הרעב של עדנאן, שבעקבותיה שוחרר מהמעצר המנהלי בשנת 2012:

רעבים לחופש (לדף הכתבה »)

ישראל של 2012 מחזיקה בבתי הכלא 250 עצירים מנהליים פלסטינים. העצירים מוחזקים במעצר לתקופות ארוכות מבלי שהוגש נגדם כתב אישום. אחד הכלים האפקטיביים שמצאו הפלסטינים להתמודד עם המעצרים המנהלים הממושכים הוא שביתת רעב.
הופק ע"י: | עלה ב: 30/08/2012

רופא מטעם רופאים לזכויות אדם ביקר בשבוע שעבר את עדנאן לבקשתו ודיווח כי הוא כבול למיטתו בשתי גפיים (יד ורגל). הדבר מנוגד לאתיקה הרפואית לאתיקה הרפואית הקובעת כי רק סכנה מיידית של אדם כלפי עצמו או כלפי אחרים יכולה להצדיק כבילה, וגם זו רק לפרק זמן קצר. בביקור של יו"ר ההסתדרות הרפואית, ד"ר ליאוניד אידלמן, ביום שישי האחרון (19.6), הוסרה לבקשתו כבילתו של עדנאן אך הוחזרה שוב לאחר מכן. רופאים לזכויות אדם פנה לשב"ס בדרישה להסיר את כבילתו ללא דיחוי. בין היתר נטען כי במצבו הבריאותי "יכולתו להוות 'סיכון' כלשהו למישהו היא אפסית. אנו מוצאים לנכון לציין את הנזק הבריאותי וההשפלה המיותרת, העלולים להיגרם לאדם במצב כה מדורדר ורגיש מאיזוקו למיטה משך רוב שעות היממה".

לאור כל זאת, רופאי לזכויות אדם מביעים חשש לחייו של עדנאן וקוראים לשחרורו המיידי. בנוסף, הם קוראים להפסקת השימוש במעצר מנהלי. מעצר מנהלי מהווה כלי מרכזי בדיכוי הישראלי של ההתנגדות הפוליטית בקרב הפלסטינים. זהו מעצר ללא למשפט, ללא אשמה וללא הגבלת זמן.

123

בעקבות שביתת הרעב הארוכה, עומדת להתרחש היום, יום חמישי, ה-25.06.15 הפגנת תמיכה בתביעה לשחרורו של עדנאן. ההפגנה מבטאת קריאה לביטול המעצרים המנהליים. משתתפות בהפגנה המפלגות והתנועות הפלסטיניות והדמוקרטיות בחיפה: חד"ש, בל"ד, תנועת אבנא אלבלד וחראק חיפה.

ההפגנה תתקיים היום, יום חמישי, 25.06.15, בשעה 21:00 בצומת הרחובות אלנבי ושדרות הכרמל (בן-גוריון), במושבה הגרמנית, חיפה.

לדף הפייסבוק של האירוע

  כתבות ווידאו שחבל לפספס