ידיעה כתובה |

: ביטול הכרה בשירות לאומי בארגוני זכויות אדם

חברה נכתב על ידי

ביום 24.6.15 פנו באגודה לזכויות האזרח למשנה ליועץ המשפטי לממשלה, דינה זילבר, בעקבות הודעה לעיתונות של השר אורי אריאל, לפיה הוא הורה לבטל את ההכרה בשירות לאומי באגודה לזכויות האזרח ובארגון בצלם. בפנייה הזכירו, כי רק לפני כעשרה חודשים ניסה מנכ"ל רשות השירות הלאומי לבטל את ההכרה בשירות הלאומי בבצלם, ובחוות דעת של המשנה ליועץ המשפטי נקבע, כי החלטה זו אינה חוקית הן מטעמים מהותיים והן מטעמים פרוצדוראליים.

צילום מסך מתוך האתר של הרשות לשירות הלאומי-אזרחי

צילום מסך מתוך האתר של הרשות לשירות הלאומי-אזרחי

לשר הממונה על השירות הלאומי אין שום סמכות להורות לרשות השירות הלאומי איזה ארגון לכלול במסגרת השירות ואיזה ארגון להוציא ממנו. לעניין הסיבה למהלך הנוכחי – האמירה כאילו ארגוני זכויות האדם פעלו באו"ם נגד חיילי צה"ל והעידו בפני ועדת החקירה לבדיקת מבצע "צוק איתן" היא חסרת בסיס: מרבית ארגוני זכויות האדם, ובהם האגודה לזכויות האזרח, לא העידו בפני הוועדה ולא הגישו לה דוחות; אך גם לו היו מעידים לא היה בכך כל פגם או פסול. בכל מקרה ארגוני זכויות האדם לא רק דורשים שקיפות מרשויות השלטון, אלא דואגים להחיל אמות מידה אלו אף על פעילותם. פניות האגודה לזכויות האזרח ליועץ המשפטי לממשלה במהלך המבצע בדרישה לחקור היבטים שונים של מדיניות הלחימה נמצאות באתר האינטרנט של האגודה.

השר לענייני השירות הלאומי - אורי אריאל

השר הממונה על השירות הלאומי – אורי אריאל

"אין לתאר חברה דמוקרטית ללא קהילה חיונית של ארגוני זכויות אדם, הפועלים לקידום זכויות האדם ולהגנה עליהן ללא מורא וללא ניסיון מצד השלטון להצר את צעדיהם. תפקידנו הוא להתריע מפני הפרות של זכויות אדם גם בתקופות לחימה, וכך עשינו במהלך מבצע 'צוק איתן' שעה שדרשנו לבחון את מדיניות התקיפה של צה"ל, את הפקודות וההנחיות שניתנו לחיילים ואת 'נוהל חניבעל'. אנו דורשים לקיים בדיקה עצמאית ובלתי תלויה בנושאים אלה גם היום. במקום להתמודד עם הסוגיות לגופן בתקופה האחרונה מספר שרים וח"כים מובילים מסע דה לגיטימציה נגד ארגוני זכויות האדם בשלל הצעות חוק, שמטרתן להגביל את פעילותם. הודעת השר היא חלק ממסע הכפשה זה, שמטרתו להלך על ארגוני זכויות האדם אימים ולהטיל עליהם סנקציות כדי להשתיק ביקורת נגד מדיניות הממשלה".

ח"כ תמר זנדברג ממרצ כתבה בעמוד הפייסבוק שלה: "פניתי בנושא ליועץ המשפטי לממשלה, ואתמול הודיעה לי המשנה ליועץ, עו״ד דינה זילבר, כי היא מבטלת את החלטתו של השר. יש גבול לשרירות הלב שבה ניתן לאיים ולהסית."

  כתבות ווידאו שחבל לפספס