ידיעה כתובה |

: יום הסביבה בכנסת בסימן האסון במפרץ חיפה

סביבה נכתב על ידי

לראשונה בישראל, הכנסת מעמידה באור הזרקורים את בעית הזיהום במפרץ חיפה. ועדות הכנסת ידונו בהשלכות הבריאותיות והאקולוגיות של זיהום האוויר.
השיח הציבורי על זיהום האוויר במפרץ חיפה מקבל רוח גבית מהרשות המחוקקת בישראל.
במוקד דיוני יום הסביבה בכנסת, יעמוד נושא זיהום האוויר במפרץ חיפה ובכך למעשה, מקבל המאבק בהרחבת תעשיית הזיהום, לגיטימציה ציבורית.

קרדיט: מגמה ירוקה

קרדיט: מגמה ירוקה

בין הדיונים הבוערים שיערכו היום (שלישי, 23.6.2015):
09:30 – ועדת מעמד האישה בדיון על השפעת זיהום האוויר במפרץ חיפה על בריאות נשים
11:00 – ועדת ביקורת המדינה בדיון על הטיפול בזיהום אוויר ממקורות נייחים- המפעלים המזהמים בחיפה
11:00- כינוס חגיגי של השדולה הסביבתית חברתית בנושא בריאות וסביבה.
12:00 – ועדת הפנים והגנת הסביבה: בשינויי אקלים והפחתת גזי חממה עם קשר ישיר לפליטת גזי חממה מתעשיות מזהמות כדוגמת מפעלי מפרץ חיפה.

צילום: מושון תמיר

צילום: מושון תמיר

במהלך היום יחולק גם פרס "הגלובוס הירוק" המוענק לארגונים, אנשים פרטיים ואנשי ציבור על מצוינות ופעילות בתחום איכות הסביבה ובריאות הציבור. את פרס הגלובוס הירוק תקבל ד"ר אלה נווה, אפדימיולוגית ממחוז חיפה המתמחה בנושא זיהום האוויר והקשר לתחלואה מוגברת. אלה נווה בשילוב כוחות נדיר עם חנה קופרמן עומדות שנים רבות בחזית המלחמה לשיקום מפרץ חיפה והפחתת הזיהום.

תזמון השיח הנרחב באסון מפרץ חיפה מקבל חשיבות מכרעת נוכח קירבתו לדיון ועדת הערר בהרחבת בז"ן ב – 08/07/15 בעוד כשבועיים.
התוכנית להרחבת המפעלים המזהמים במפרץ חיפה בכללם הרחבת בז"ן ותוכנית קרקעות הצפון, הם גזר דין של מוות ותחלואת זיהום אוויר על תושבי עמק הבז"ן ופרווריו.
תתרחש כאן שואה אקולוגית והשמדת אוכלוסיית המפרץ: אם במחלות, מוות או בהגירה שלילית מהעיר ופרווריה; למעשה בריחה של תושבים שרוצים לחיות אל מחוץ לגבולות עמק הסרטן.

צילום: נועה קוזק

צילום: נועה קוזק

רויטל גולשמיד, תושבת חיפה ופעילת "מגמה ירוקה" שתישא דברים בועדה למעמד האישה: "האסון הסביבתי הגדול ביותר בישראל הוא קיומו של עמק הבז"ן במפרץ חיפה ללא פיקוח נאות, ללא קיום חוקי מדינת ישראל- חוק אוויר נקי, ללא אכיפה יעילה ונאותה על מפעלים מזהמים. כיום לחיות במפרץ חיפה הוא סוג של רולטת סרטן. על פי דו"ח משרד הבריאות שפרסם ד"ר גרוטו, הסיכוי למשל, לחלות בסרטן ריאה כאשה תושבת מפרץ חיפה, גבוה בלמעלה מ 26% מאשר כאשה תושבת ירושלים. 50% מבין הילדים חולי הסרטן בחיפה חולים בגלל זיהום האוויר. את הזיהום הזה צריך לעצור. בטח לא להרחיב. מפרץ חיפה כבר כיום הוא אזור אסון מוכה זיהום אוויר ויש להקצות את כל המשאבים הנדרשים להצלת חיי התושבים במפרץ הבז"ן ולעגן זאת בחקיקה"

 
 

הוספת תגובה לכתבה

  כתבות ווידאו שחבל לפספס