ידיעה כתובה |

: יום מודעות לחטיפת ילדי תימן, המזרח והבלקן‎

חברה נכתב על ידי

עמותת עמר"ם בשיתוף רופאים לזכויות אדם, ארגון שחרית (תל אביב), קפה הקרוסלה (ירושלים), "אשה לאשה" (חיפה) והתא המזרחי באוניברסיטה העברית, מציינים היום, ה-21.6, יום פטירתו של הרב עוזי משולם ז"ל, את יום המודעות והזכרון לפרשת ילדי תימן, המזרח והבלקן. ערבי המודעות יתקיימו השנה בתל אביב ובירושלים היום, ה-21.6 ובחיפה ביום ראשון ה-28.6.
מטרת הערבים היא העלאת המודעות הציבורית להשתקה ולהכחשה המתמשכת של הפרשה, שהתרחשה בשנותיה הראשונות של מדינת ישראל, במהלכן נעלמו מאות ואלפי פעוטות ותינוקות, רובם המוחלט ממשפחות מעדות המזרח ששהו במעברות. ההורים, שילדיהם נעלמו לאחר שהועברו לבתי תינוקות ובתי חולים בהוראת צוותי סעד ורפואה, מעולם לא קיבלו תשובה הולמת לגבי מה שעלה בגורל ילדיהם. עשרות שנים הורים ואחים עדיין נושאים בתוכם את הכאב והחיפוש אחרי הילדים החטופים. מן העבר השני מצאו עצמם "מאומצים" רבים ללא יכולת למצוא את משפחותיהם המקוריות.

amram1
ערבי המודעות נועדו לתת מקום לעדויותיהן של המשפחות והמאומצים, רבים מהם גדלו מתוך אמונה כי ננטשו, להכרה בסבלם ובכאבם, ולקיום צוואת ההורים שמבקשים לומר לילדיהם – "מעולם לא נטשנו אתכם". זאת עד להכרה רשמית של מדינת ישראל בפרשה כאובה זו, ומתן מענה הולם למשפחות ולחברה הישראלית כולה.
בנוסף, עמותת רופאים לזכויות אדם מפרסמת בשיתוף עם עמותת עמר"ם נייר עמדה הנוגע למעורבות של צוותי רפואה בחטיפה התינוקות ובהעברתם לאימוצים לא כשרים, בצורה שהיוותה למעשה סחר בלתי חוקי בילדים. עמותת רופאים לזכויות אדם קוראת למוסדות הרפואיים בישראל להכיר בפרשה וללמוד את לקחיה:
"מהעדויות עולה מעורבותם של אנשי רפואה באופן אישי ורוח מערכתית שתמכה במעשים הללו. אנו מוצאים חשיבות עליונה בחשיפת העובדות על בוריין לא רק כדי למנוע המשך עגמת נפש ומצוקה נפשית מהנפגעים, אלא גם כדי שאנשי רפואה וראשי המערכת ילמדו מחריגות העבר וינקטו באמצעים להמנע מהן בעתיד."

  כתבות ווידאו שחבל לפספס