ידיעה כתובה |

: מאות צעדו להצלת סוסיא ביום הנכסה

מדינה נכתב על ידי

ח"כ דב חנין בהפגנה: "דרך הנישול והגירוש נועדה למנוע עתיד מהפלסטינים, אבל מונעת גם את עתידם של הישראלים"
כמאתיים ישראלים ופלסטינים צעדו יחדיו ביום שישי האחרון (5 ביוני 2015) בצעדת סולידריות עם תושבי סוסיא, העומדים בפני הריסת וגירוש כפרם. ההפגנה, ביוזמת תנועת לוחמים לשלום הפעילה באזור, התקיימה ביום הנכסה, המציין את תחילת הכיבוש בגדה המערבית.

עם הגעת הפעילים למקום, לאחר קבלת פנים חמה של תושבי המקום, התפצלו המשתתפים באירוע לשלוש קבוצות אשר ביקרו את משפחות הכפר ואלו סיפרו להם על הקשיים העומדים בפניהם בידי המתנחלים והצבא. הצעדה עצמה החלה בסביבות השעה 12 בצהריים, והמפגינים נשאו שלטים כגון "יש דרך אחרת"; "הצילו את סוסיא"; ו"לעצור את הכיבוש".

בהפגנה אמר ח"כ דב חנין: "אין מקום מתאים מסוסיא לציון יום השנה ה- 48 למלחמת 67'. הסיפור הזה מספר בקליפת אגוז את הסיפור כולו. אומרים לתושבים: אין לכם מקום על האדמה."
"הדרך הזו של הנישול, של הגירוש, היא כמובן דרך שנלחמת בפלסטינים ומנסה למנוע מהם עתיד. אבל האמת היא שהדרך הזו מונעת עתיד גם מהישראלים. ולכן המלחמה נגדה היא לא רק מלחמה של סולידריות וצדק, היא גם מלחמה על העתיד של כולנו.", הוסיף חנין.

צילום: לוחמים לשלום

צילום: לוחמים לשלום

שי אלוק, מתאם ישראלי בקבוצת באר-שבע/חברון של תנועת לוחמים לשלום אמר: "לפני שלוש שנים הייתי חייל כאן, בגזרת דרום הר חברון. לאחר מספר חודשים של שירות היה לי חשוב לדבר עם האנשים אותם אני פוגש כחייל ולשאול על מציאות חייהם. מכשהבנתי את המצב, פניתי למפקד שלי וביקשתי לא להיות חייל בשטחי פלסטין יותר, כי הבנתי שהנוכחות שלי מנציחה אלימות, אפליה וגזענות. היום אני כאן יחד עם חברי בלוחמים לשלום כי אני מאמין של תיתכן אפליה וגירוש של תושבי סוסיא מאדמתם ועוד בחסות החוק."

חאפז חורייני, מתאם פלסטיני בקבוצת באר-שבע/חברון של תנועת לוחמים לשלום אמר: "אנחנו נמצאים כאן היום כדי למחות נגד הגירוש של אנשים מבתיהם בידי הצבא הישראלי, וכדי לעמוד נגד חוסר הצדק אשר נגרם בידי הכיבוש."

צילום: לוחמים לשלום

צילום: לוחמים לשלום

אודות המאבק
הכפר הפלסטיני סוסיא, המצוי בשטח C בדרום הר חברון, בו פועלת הקבוצה הדרומית של לוחמים לשלום, שוכן על אדמותיו יותר ממאה שנה. בשל המדיניות התכנונית של המנהל האזרחי בשטחי C, שחוסמים באופן שיטתי כל אפשרות לקבלת אישורי תכנון ובניה לפלסטינים, הכפר לא קיבל אישור לתכנית המתאר שלו ומעל ראשי התושבים מרחפת כבר זמן רב סכנת גירוש. מאז 2001 קיימת השתלטות של מתנחלים על אדמות הכפר, המלווה בהתנכלות אלימה, במטרה לדחוק את תושבי סוסיא הפלסטינית מאדמותיהם. החודש אישר בג"צ למנהל האזרחי להרוס את הכפר, מה שיוביל שוב לגירוש התושבים, עוד לפני שהכריע בכלל לגבי תכנית המתאר שהגישו. הגירוש יותיר מאות משפחות ללא קורת גג בחודשי הקיץ, ללא פתרון ובמצב בו הם פליטים על אדמתם ואין להם לאן ללכת. סוסיא הוא כפר אחד, אך האיום עליו הוא סיפורם של כפרים רבים בפלסטין שהחיים בהם מאוימים מידי יום בשל הכיבוש. מדובר במגמה רחבה של ניסיון לדחוק את הפלסטינים לשטחי A, שמהווים מיעוט משטחי הגדה. חייבים להתנגד לתקדים המסוכן של גירוש תושבי סוסיא.

 
 

הוספת תגובה לכתבה

  כתבות ווידאו שחבל לפספס