ידיעה כתובה |

: עתירה לבג"ץ נגד 'ריקוד הדגלים'

מדינה נכתב על ידי

ביום שני האחרון ה-4/5/15, הגישו עמותת עיר עמים ופורום תג מאיר (באמצעות יו"ר הפורום ד"ר גדי גבריהו) עתירה לבג"ץ, בדרישה למנוע את מעבר מצעד הדגלים ברובע המוסלמי בעיר העתיקה בירושלים ביום ירושלים השנה.

העתירה הוגשה באמצעות עו"ד איתי מק, ובהמשך לפניותיה של עיר עמים בשנים קודמות למשטרה בעניין ההסתה, הגזענות והאלימות במהלך המצעד.
הארגונים מבהירים בפתח העתירה כי הם מאמינים בחשיבות העליונה של חופש הביטוי וההפגנה, אך אין להעדיפם תוך רמיסה מוחלטת של זכויות התושבים במקום. מדי שנה, אלימות המפגינים חמורה במיוחד באזור שער שכם ובמסלול הצעידה ברובע המוסלמי. אלימות המפגינים שתועדה היטב בצילומי וידיאו כוללת אלימות מילולית וקריאות המוניות של "מוות לערבים", "אידבח אל ערב", "ייבנה המקדש/ יישרף המסגד", ועוד. אלימות המפגינים הפיזית כוללת, בין היתר, יריקות, דחיפות, זריקת חפצים, שימוש אלים בדגלים ועוד. חלק מהמפגינים מנצלים את המצעד גם על מנת לחבל בחנויות, במנעולי החנויות, במנורות, בשלטים, ולכתיבת כתובות נאצה.
mizaad dgalim
מצפייה בתיעוד המצולם הרב שהצטבר, ברורה גם שיטת הפעולה הפסולה של המשטרה להתמודדות עם אלימות ואיום המפגינים – "ניקוי" (זו המילה שמפקדי המשטרה תועדו משתמשים בה) סמטאות הרובע מן התושבים והסוחרים הפלסטיניים לקראת הגעת המפגינים היהודים, והפיכתן "לסטריליות" מפלסטינים. השוטרים מונעים מהתושבים לצאת ולחזור לבתיהם, וחוסמים את פתחי הבתים. ביטול חופש התנועה של התושבים הפלסטיניים ברובע המוסלמי אינו רק בתוך מסלול המצעד, אלא גם בסמטאות המתחברות אליו.

באתר "ירושלים יוםיום" ניתן לחתום על מכתב התנגדות לתוואי המצעד ולשלוח אותו למפקד מחוז ירושלים, לראש העיר ולנציגי מועצת העיר.

הדרישה והציפיה מהתושבים להתבצר בבתיהם כדי להגן על נפשותיהם ולאפשר את המצעד, רומסת את זכויות האדם והאזרח הבסיסיות ביותר שלהם. ולכן אף המשטרה התנגדה למעבר מצעדים דומים במקום, וככל הנראה, בשל לחצים פוליטיים שינתה את עמדתה.
כפי שמסכמת העתירה, אין צל של ספק כי לנוכח ניסיון העבר המר קיימת סכנה ממשית וב"וודאות קרובה" לאלימות, הסתה, התפרעות ופגיעה חמורה בסדר הציבורי מצד המפגינים. אלא אם כן המשטרה תציב שוטר שישמור על כל מפגין בנפרד, אין לה יכולת ממשית לאפשר את מעבר המצעד בסמטאות הצרות של הרובע המוסלמי, ולמנוע באופן משמעותי בזמן אמת אלימות מצד המפגינים כלפי התושבים ורכושם.
לפיכך מתבקשת המשטרה למנוע את מעבר המצעד ברובע המוסלמי השנה. ובכל מקרה קיימים נתיבים אפשריים אחרים למצעד.
עיריית ירושלים אף היא משיבה פורמלית לעתירה. אמנם בתשובה לפניית העותרים, השיבה העירייה כי התיאום מולה בענייני המצעד אינו נוגע לשאלת התוואי, אך מכיוון שעל פי פרסומים שונים היא תומכת במצעד ואף השתתפה במימון שלו בעבר, היא צורפה כמשיבה פורמלית לעתירה.

 
 

הוספת תגובה לכתבה

  כתבות ווידאו שחבל לפספס