ידיעה כתובה |

: ביקורת תקשורת- דריסה בגבעה הצרפתית

חברה נכתב על ידי

מאז אתמול בערב (ה-15.4.2015) דריסתו של שלום יוחאי שרקי מסעירה את הכותרות. בכותרות אלו ניתן לראות בבירור כי למרות החשדות שהדריסה הייתה פיגוע מכוון ובעל רקע לאומני, לא טרח אף עיתון לציין כי הדריסה אירעה בהתנחלות וחלק מהעיתונים אף לא ציינו כי הדריסה אירעה בצומת הגבעה הצרפתית.

bikoret-haaretz

מתוך אתר "הארץ"

bikoret-nrg

מתוך אתר "nrg"

שטח ירושלים המזרחית סופח על ידי ממשלת ישראל, אולם סיפוח זה מעולם לא קיבל הכרה בינלאומית וכן למרות שהחוק הישראלי מוחל על מזרח ירושלים, תושבי מזרח ירושלים הערבים הינם במעמד תושבי קבע ולא אזרחים, מעמד המוחל לרוב על מהגרים ושאינו מאפשר להם להצביע בבחירות לכנסת ושניתן לשלול מהם מרגע שאינם יכולים להוכיח ש"מרכז חייהם" בירושלים.

במידה ואכן מדובר בפיגוע, היות הדריסה בהתנחלות הינה בעלת חשיבות רבה, שכן התנחלויות הינן ישובים יהודיים המוקמים על אדמות פלסטיניות לשם קידום מטרות פוליטיות של השתלטות על קרקע והשפעה על תוואי של הסכם חלוקה עתידי שככל הנראה ישאף שלא לפנות אנשים מביתם. אין בכוונתי לתמוך בהרג של אף אדם ובפעולות לאומניות, אולם הבדל בין פיגוע בהתנחלות ופיגוע בתוך הקו הירוק הינו הבדל שאין להתעלם ממנו.

ניתן לראות בהתעלמות מכך שהגבעה הצרפתית היא התנחלות חלק ממגמה כוללת בשיח הציבורי של התייחסות לשטחים הכבושים בכלל ולמזרח ירושלים בפרט כחלק בלתי נפרד מישראל. דבר היוצר רובד נוסף של סיפוח פסיכולוגי של השטחים הכבושים לישראל ומקשה על כל הסכם עתידי.

bikoret-walla

מתוך אתר "וואלה!"

bikoret-ynet

מתוך אתר "Ynet"

 מתוך אתר "ישראל היום"


מתוך אתר "ישראל היום"

  כתבות ווידאו שחבל לפספס