ידיעה כתובה |

: דיון להחזרת זכויות התכנון לידי הפלסטינים

מדינה נכתב על ידי

ביום א' ה-12.04.15 ב-10:00 יתקיים דיון חשוב בעתירה לבג"צ של מועצות פלסטיניות, רבנים למען זכויות האדם וארגונים נוספים בדרישה להשיב סמכויות תכנון לכפרים הפלסטינים בשטח C שבשליטה ישראלית מלאה.

rabanim-tichnon

כיצד משפיעה מערכת תכנון הבניה בגדה עלינו (לדף הכתבה »)

במרבית שטח הגדה [שטח C] מתקיימות שתי מערכות תכנון נפרדות על בסיס אתני: לפלסטינים מערכת תכנון צבאית ללא ייצוג לתושבים כנהוג בדמוקרטיה; למתנחלים מערכת תכנון אזרחית עם ייצוג לתושבים. התוצאה: לרוב הכפרים הפלסטינים בשטח העיקרי של הגדה (שטח C) אין כלל תכניות מתאר המאפשרות בנייה. התוצאה - בנייה פלסטינית לא מוסדרת בלית ברירה והריסות רבות של בתים. לעתים כפרים שלמים אינם מוכרים ונמצאים בסכנת הריסה. בשנת 2012 נהרסו 540 מבנים פלסטיניים מסיבות מנהליות בידי רשויות ישראליות בשטח C. לפי נתוני המשרד לתיאום עניינים הומניטריים של האו"ם: תכניות מתאר מאושרות לבנייה פלסטינית מהוות 0.6% משטח C לעומת תכניות מתאר למתנחלים שמהוות 8.5% מהשטח. זה אומר שפר-תושב, בשטח C יש לכל פלסטיני פי 6 פחות מרחב המוקצה לבנייה כחוק לעומת מתנחל יהודי באותו תא-שטח, כך שגם על אדמותיו המעטות שלא הופקעו לא תמיד יכול הפלסטיני בשטח C לבנות. הדחיקה הזו היא גורם משמעותי ביותר במצוקה ובזעם הדוחפים אנשים לחוסר ברירה ואף לקיצוניות. לינק למידע נוסף בנושא.
הופק ע"י: | עלה ב: 26/08/2013

כיום חולשת על התכנון בכפרים הפלסטינים בשטח C מערכת תכנון צבאית ללא ייצוג לתושבים כנהוג בדמוקרטיה; מערכת תכנון שכמעט ולא מאשרת בנייה חדשה לכפרים, לא מוציאה תוכניות מיתאר לרובם או מקצה להם תוכניות מצומצמות בהרבה מהמקובל (ובפרט מצומצמות ביחס להתנחלויות בעלות מספר דומה של תושבים). התוצאה היא חוסר יכולת של הפלסטינים לבנות כחוק וכן הריסות של מאות בתים ומבנים כל שנה, שנבנו בלית ברירה ללא היתר. המדינה טוענת כי סוגיה זו צריכה להיות מוכרעת במשא ומתן, למרות שלא מדובר כלל בסוגייה מדינית, אלא במתן זכויות תכנוניות ברמה המוניציפלית, המקומית. ישראל מחילה שתי מערכות תכנון נפרדות על בסיס אתני-לאומי באותו שטח – למתנחלים מערכת תכנון אזרחית עם ייצוג לתושבים; לפלסטינים מערכת תכנון צבאית ללא ייצוג לתושבים.

22167

מי יתכנן בשטחי C (לדף הכתבה »)

הריסות מבני מגורים, מבנים חקלאיים ובורות מים, הם דבר שבשגרה כשמדובר באוכלוסייה הפלסטינית בשטחים, אך דיון מעמיק לגבי היעדר האפשרות החוקית של פלסטינים לבנות על אדמתם אינו שכיח. בשנת 71 הופקעו סמכויות התכנון מהפלסטינים והועברו לידי המנהל האזרחי והצבא. מאז, כמעט כל בנייה הופכת ללא חוקית. בחודש אוגוסט הגישו מועצות הכפרים הפלסטינים יחד עם קואליציה של ארגוני זכויות אדם עתירה לבג"צ, בבקשה להשיב לידיהם את ועדות התכנון בשטחי C.
הופק ע"י: | עלה ב: 18/09/2013

התוצאה היא אפלייה קשה: פחות מ-1% מהשטח הרציף של הגדה, (שטח C) המיועד לפיתוח פלסטיני, לעומת 70% משטח C שנמצא בשטחי המועצות המקומיות של ההתנחלויות.

 
 

הוספת תגובה לכתבה

  כתבות ווידאו שחבל לפספס