ידיעה כתובה |

: מ"חולות" – או למדינה שלישית או ל"סהרונים"

חברה נכתב על ידי

מבקשי מקלט ב"חולות" החלו לקבל הודעה שיכלאו ב"סהרונים" אם לא יעזבו למדינה שלישית תוך 30 יום – מבלי שהוסבר לאיזו מדינה יישלחו. 
שבעה מבקשי מקלט אריתראים הכלואים במתקן "חולות" ובקשת המקלט שלהם נדחתה זומנו אתמול (רביעי) למשרד הפנים שבמתקן, והוסבר להם כי עליהם לחתום תוך 30 יום על עזיבה "מרצון" או שיישלחו לסהרונים.

holot-saaronim

ההודעה בתרגום לעברית:
"הודעה חשובה לאנשים שרוצים לצאת מרצונם.
שלום,
אחרי שעבדנו קשה בחודשים האחרונים ,מצאנו לכם מדינה שתקבל אתכם.
המדינה תאשר לכם אשרות עבודה ומגורים.
בעשר השנים האחרונות, המדינה הזאת נמצאת במצב פיתוח טוב. 10,000 אזרחי המדינה שהיו מהגרים חזרו אליה. המדינה יצרה הזדמנויות עבודה לאזרחים אחרים מאפריקה.
המדינה נמצאת בעשר השנים האחרונות בשיפור כלכלי ניכר. היא נחשבת לאחת המדינות הגדולות באפריקה והיא תלויה ביצוא של אמריקה ואירופה. בגלל השיפור הפוליטי יש במדינה ממשלה חזקה, ומערכות טובות של חינוך ובריאות, תחבורה והתפתחויות אחרות.
משרד הפנים הישראלי נותן 3500 דולר לכל סודני ואריתראי שרוצה לצאת וזהו מענק טוב.
נציגי רשות ההגירה מוכנים לעזור לאריתראים וסודנים שרוצים לחזור, מתעודת מעבר ועד הטיסה.
הכסף ינתן לכם בשדה התעופה בצורה בטוחה.
כשתגיעו למדינה השלישית, אנשים יקבלו אתכם בשדה התעופה ויתנו לכם מידע על החיים במדינה ומידע חשוב אחר.
ביום הראשון במדינה תנוחו במלון [טקסט לא ברור] ותהיה לכם ויזה.
הסודנים והאריתראים שעזבו בעזרת הממשלה הישראלית למדינה שלישית אמרו שהם חיים טוב, לומדים אנגלית ויש להם עבודה טובה. לדבריהם, כמה מהם פתחו עסקים וחיים טוב".

מבקשי המקלט דיווחו כי גם כששאלו וביקשו לדעת על איזו מדינה מדובר, פקידי רשות האוכלוסין וההגירה סירבו לומר להם.

מארגוני זכויות האדם נמסר כי על פי העדויות שברשותם והמידע שהתפרסם לאחרונה בדו"ח המשותף של המוקד לפליטים ולמהגרים וארגון א-ס-ף, המדינות אוגנדה ורואנדה לא מעניקות שום סטטוס חוקי למגיעים ולפיכך אין אפשרות לעבוד או להגיש בקשת מקלט, כאשר המסמכים המזהים נלקחים מהם וכך גם הכסף שברשותם. כמו כן, תמוה מאוד כיצד רשות האוכלוסין וההגירה מעידה כי הסודנים והאריתראים שעזבו נמצאים במצב טוב – כאשר למיטב ידיעתם של ארגוני זכויות האדם, אף אחד שעזב לא התבקש לתת מספר טלפון, כתובת או כל פרט אחר, ועם אף אחד לא נוצר קשר מטעם המדינה על מנת להתעדכן בשלומו.

  כתבות ווידאו שחבל לפספס