ידיעה כתובה |

: אלימות משטרתית בהפגנת שמאל במזרח ירושלים

מדינה נכתב על ידי

כמאה פלסטינים תושבי מזרח ירושלים ופעילי שמאל התכנסו ביום שישי, 27.3.2015, בעיר העתיקה בירושלים בכדי למחות על הפינוי הצפוי של משפחה פלסטינית, משפחת סוב לבן, ברובע המוסלמי בעיר העתיקה, וכניסת מתנחלים לבית המשפחה. המפגינים התכוונו להמשיך מהעיר העתיקה לשכונת שייח ג'ראח בכדי למחות שם על פינוי צפוי של משפחה פלסטינית נוספת אותה מתנחלים מתכוונים לפנות גם כן בשבועות הקרובים, לטובת הרחבת ההתנחלות בשייח ג'ראח.
משניסו הפעילים להתחיל את ההפגנה בשער שכם בעיר העתיקה, כוחות משטרה שהיו במקום ניסו למנוע את קיום ההפגנה, עיקבו פעיל אחד, והחלו לחטוף שלטים מידי המפגינים. המפגינים המשיכו ללכת לכיוון שייח ג'ראח כדי להמשיך את ההפגנה שם, כאשר כוחות מג"ב נוספים הגיעו למקום, וחטפו את כל השלטים מהמפגינים. על השלטים התנוססו כתובות כגון "שייח ג'ראח היא פלסטין", "די לכיבוש" ולא לפינוי משפחות, בעברית, ערבית ואנגלית.
כשהמפגינים הגיעו לבסוף לשכונת שייח ג'ראח וביקשו להפגין בגינה ציבורית בשכונה בה משקיימת משמרת מחאה מדי שבוע ב5 השנים האחרונות, שוטרים שוב נכנסו אל תוך קבוצת המפגינים, חטפו את מעט השלטים שנותרו בידי מפגינים, החרימו ציוד של המפגינים ודחפו אותם באלימות. במהלך ההתרחשות מפגין אחד נפצע בראשו.

(צילום וידאו: גיא בוטביה)

קרדיט: Free Jerusalem

קרדיט: Free Jerusalem

משפחת סוב לבן מתגוררת בבית ברחוב מעלות חלאדיה שברובע המוסלמי כבר 65 שנה וב-35 השנים האחרונות מנהלת מאבק משפטי נגד פינויה משם. היא קיבלה את הבית – שהיה בעבר בבעלות יהודית – מידי הממשל הירדני ב–1950 במעמד של דיירים מוגנים. בניגוד לפליטים פלסטינים שהותירו את רכושם בצד המערבי של הקו הירוק ואינם יכולים לדרוש את רכושם בחזרה, יהודים שנטשו רכוש בצד המזרחי של הקו הירוק יכולים לדרוש שהוא יוחזר אליהם.
לפני כמה שנים העביר האפוטרופוס הכללי את הבעלות על בית משפחת סוב לבן לידי הקדש שעובד בשיתוף פעולה עמותת עטרת כהנים, ובשנים האחרונות טוענים אנשי העמותה כי בני המשפחה איבדו את מעמדם כדיירים מוגנים, כלומר שניתן לפנותם משם.
בשבוע שעבר ביקשו כוחות משטרה לפנות את משפחת סוב לבן מביתם שברובע המוסלמי בעיר העתיקה. מדובר בבניין שמתנחלים השתלטו על יתר דירותיו ובו משפחת סוב לבן חיה תחת סכנת פינוי מיידית.

מחאה נגד פינוי משפחת סוב לבן (לדף הכתבה ») ( Available in English » )

משפחת סוב לבן מתגוררת ברובע המוסלמי בעיר העתיקה בירושלים כבר 65 שנה וב-35 השנים האחרונות מנהלת מאבק משפטי נגד פינויה משם. השבוע ביקשו כוחות משטרה לפנות את המשפחה מביתה. בבניין שמתנחלים כבר השתלטו על כל שאר הדירות בו, משפחת סוב לבן חייה תחת סכנת פינוי מיידית, כחלק מהניסיון לייהד את הרובע. המשפחה הזמינה פעילים ופעילות, פלסטינים, ישראלים ובינלאומיים כאחד, לתמוך בהם ולמחות כנגד הפינוי המתוכנן.
הופק ע"י: | עלה ב: 23/03/2015

קרדיט: Free Jerusalem

קרדיט: Free Jerusalem

משפחת שמאסנה מתגוררת בשכונת שייח ג'ראח מצפון לעיר העתיקה. בשייח' ג'ראח מתנחלים טוענים לזכותם על בתים של פלסטינים על פי חוק נכסי נפקדים, שקובע שמה שהיה שייך ליהודים לפני 1948 צריך לשוב לידיהם לאחר שנכבש מחדש ב1967. בשנת 2013 קיבלה משפחת שמאסנה מבית המשפט העליון פרק זמן של שנה וחצי עד שתהיה חייבת לפנות את ביתה. הזמן הזה תם לפני כשבועיים, וממש ביום שבו הוא נגמר כבר הגיע אריה קינג, ממנהיגי ההתנחלויות במזרח העיר והציע למשפחה "לעזוב מרצון".

קרדיט: Free Jerusalem

קרדיט: Free Jerusalem

 
 

הוספת תגובה לכתבה

  כתבות ווידאו שחבל לפספס