ידיעה כתובה |

: "הנפט מסוכן לכנרת – עוברים לאנרגיה נקייה"

סביבה נכתב על ידי

אתמול אחה"צ, 2/2/2015, הגיע ארגון גרינפיס להביע תמיכה במחאת תושבי רמת הגולן נגד קידוחי הנפט הניסיוניים שעתידים להתחיל באזור בימים הקרובים. עשרות פעילים הגיעו למחות על רקע הגעתו של מקדח ענק לקראת תחילת הקידוחים.
אילת כהן, דוברת גרינפיס ישראל:
"רצון הממשלה להשיג עצמאות אנרגטית לישראל לא יתממש בזכות הנפט. המשאבים המוגבלים של נפט בעולם והמחויבות הבינלאומית הרחבה למגר את שינויי האקלים דוחפים לפיתוח אנרגיות מתחדשות ולגמילה מנפט. להשקיע דווקא עכשיו בנפט מעיד על קוצר ראייה ועל תפיסה של כלכלה ישנה ומלוכלכת. במקום זאת, היה מוטב שהממשלה תתעסק בעמידה ביעדים שהיא מחויבת אליהם בפיתוח אנרגיות מתחדשות."

green2

צילום: גרינפיס

עוד מוסיפה כהן כי אסון עברונה הוכיח כי המדינה אינה יודעת להתמודד עם הסיכונים האדירים שתעשיית הנפט מביאה עמה. במקרה של קידוחי הנפט בגולן, מדובר בהרס של הקרקע, סיכון בריאותי אדיר שהתושבים נאלצים לקחת על עצמם וזיהום אפשרי למאגרי המים ובראשם הכנרת, שמשמשים את כולנו, לטובת רווח של היזם.
גרינפיס מתנגדים לקידוחים אלו משום שהקידוחים שתמכננת לבצע חברת אפק בשטחי הגולן דורשים "פיצוח" של הסלע (פראקינג) – שיטה ניסיונית שהובילה לאסון בכל מקום שבו נוסתה. נמצאו עדויות לשימוש ב-652 חומרים כימיים בשיטה זו, רבים מהם מסרטנים ואחרים השפעתם לא ידועה מכיוון שמדובר בסודות מסחריים. מדובר באלפי קוב של חומרים רעילים שיגיעו ללב האדמה ועלולים להגיע גם למקורות המים שלנו, כמו הכינרת.

green1

צילום: גרינפיס

קידוחי הנפט מסכנים את מאגרי המים של ישראל בשני אופנים – האחד בשימוש הגדול במים שדורשת הפקת נפט, והשני ובסכנת זיהום הכנרת ומי התהום.
ההשקעה במקורות אנרגיה מתכלים מסוג זה תדחה בשנים רבות את המחקר והפיתוח של אנרגיות מתחדשות. לכן על ישראל להיגמל מנפט ולבסס את צריכת האנרגיה שלה, בייצור חשמל כמו בתחבורה, על אנרגיות מתחדשות, נקיות שאינן מסוכנות. אנרגיה מתחדשת יכולה להזין תחבורה ציבורית ורכבים חשמליים ובכך להקטין בצורה ישירה את התלות של ישראל בנפט.

 
 

הוספת תגובה לכתבה

  כתבות ווידאו שחבל לפספס