ידיעה כתובה |

: תסיסה במחסום מישור אדומים

מדינה נכתב על ידי

חברת השמירה המאיישת את מחסום הכניסה לאזור התעשייה מישור אדומים החמירה את הבדיקות הביטחוניות אך לא הגבירה את מצבת כוח האדם. ההמתנה הארוכה במחסום גורמת לחיכוכים עם כוחות הביטחון.

מאז ה- 5.12.14, יום לאחר הפיגוע בסניף רמי לוי שבמישור אדומים, שונו הנהלים במחסום הכניסה לאזור התעשיה מישור אדומים. העובדים המגיעים מתבקשים לרדת ממכוניותיהם וכל עובד וכל מכונית עוברים חיפוש מדוקדק. גם מאות עובדי מפעל סודה סטרים המגיעים למקום בהסעות מסודרות נדרשים לרדת מהאוטובוסים ולעבור את החיפושים.
חברת השמירה מצידה לא שינתה את מצבת כוח האדם המאייש את המחסום הכולל 4 בודקים, שאמורים לבדוק כ-7,000 עובדים פלסטינים באזור התעשייה.
בכל בוקר נוצר פקק ענק בכניסה לאזור, הגורם לאיחורים כבדים לאלפי הפלסטינים העובדים במקום, לעימותים בינם לבין כוחות הבטחון המוזעקים למקום בכוחות מוגברים, ומעלה את המתחים בינם לבין המעבידים.

mishor main

התור במחסום. צילום: ארגון העובדים מען.

ב-15.12 חסמו כאלפים עובדים את הכניסה לאזור במחאה ספונטנית על המצב, וכוחות בטחון מוגברים זרמו לאזור.
עובדים ממפעל באזור סיפרו לארגון העובדים מען כי קבלו מהמעביד אזהרות כי ינכו את האיחורים משכרם. עובדים אחרים דיווחו כי כעונש על האיחורים מעסיקים סרבו לתת להם מפרעות לחג. העובדים ממורמרים על כך שהם צריכים לשלם את נזקי המחסום, ומריצים סרטונים המתעדים את המתרחש במחסום.
המחסום אינו מאויש על ידי הצבא אלא על ידי חברת שמירה פרטית, שכנראה נשכרה ע"י המועצה המקומית של מעלה אדומים. עובדים דיווחו למען כי ביום חמישי ה-1.1, המשטרה הגיעה, נזפה במאבטחים, ודרשה מהם להגביר את קצב כניסת העובדים. כך היה כל עוד המשטרה נשארה במקום, אולם לאחר שעזבה חזר הלחץ.
יש לציין שכדי לקבל אישור עבודה, עוברים העובדים הפלסטינים מסלול מכשולים: הם צריכים לקבל הזמנה לעבודה על ידי מעסיק, להמציא אישור עבודה המותנה בגיליון פלילי בטחוני צח מרבב ותלונות, ורק אז מונפק להם רשיון עבודה.

 
 

הוספת תגובה לכתבה

  כתבות ווידאו שחבל לפספס